Jak odlechčit dvoukřídlé vrata, každé má 3m,vyrobene jsou z profilu 60×40 jekl.

Nejlepší odpověď
Hlada

Plánuju totéž. Chci to vyřešit tak, že každé křídlo bude mít zespoda váleček, který při zavření najede na úhelník, který bude na prahu tvořit zároveň doraz.

Další odpovědi
fortin

Vyrobit kolejničky a na vrata nainstalovat nějaký jezdec/kolečka? Kolejnice by musela být z U profilu ale možná jen plochý profil? Z čeho je chodník nebo co to tam je? Do něho by se vyřízla drážka velkou flexou a kolem té kolejnice bych dal z každé strany žulové kostky zhruba 10×10. Sice by s tím byla práce a bylo by to drahé ale co dneska nic nestojí? Takhle by to šlo udělat kdyby u vrat nebyl nájezd ale rovina. Ale možná bych TO na čem panty jsou zpevnil. Drolící cihly vybourat, zazdít a rámu přivařit další ty pracny nebo jak se jim říká, a zazdít na cementovou maltu. Měnit ocelový jekl na nějaký dural to je nesmysl, to už se vyplatí koupit nová vrata.

Hykam

Pokud máte pod vratama rovinu můžete je odlehčit kolečkem. Jako třeba zde:
http://www.bu­bec.cz/akce/408_sko­la/vrata10.jpg

Pokud ne vynášejí se vrata lankem na vyvýšený sloupek (dnes už se moc nepoužívá). Ukázka zde:
http://www.eu­roregin.cz/pre­zentace/liberec­ky/liberec/ko­vom/images/vra­ta.jpg

A v neposlední řadě váhu vrat také určuje materiál použitý na výplň.