mikik

Jak odkoupit pozemek?

Dobrý den chci se zeptat .Zdědil jsem dům před 20-ti lety.Letos po vyměření geometrem jsem zjistil,že 3 metry po celé délce domu je na sousedově pozemku.Soused o tom neví ale předkové před 60-ti lety se určitě vyplatily.Tím je můj dům neprodejný.Soused si myslím může požadovat vysokou cenu když to nemohu odstranit.Nebo to může být promlčené?Za odpovědi předem děkuji

Nejlepší odpověď
anonym

Pro zastavěné pozemky platí poněkud odlišná pravidla. Až donedávna byla většina družstevních a činžovních domů leta na obecních pozemcích.
Ve vašem případě máte dobrou šanci na věcné břemeno a právo vydržené (po 10 letech).
I tak doporučuji právně narovnat.
P.S. Dúm není neprodejný, ale má jen sníženu tržní hodnotu.

Další odpovědi
anonym

Jestli drive nekdo nekoho vyplatil , ale neni sepsana zadna smlouva , tak to je jakoby se nic nestalo. Stejne budete muset mluvit se sousedem , a nove vse vymerit a dat vsechny papiry na katastru do poradku. Zkuste se domluvit se sousedem na nejake castce , s kterou by jste i vy souhlasil .
Druha varianta je ta , asi bych ji sama zvolila , dojit si za pravnikem , aby jste vedel jake moznosti , prava vubec mate a mluvit pak se sousedem konkretne.
Kdyz nebude rec , tak pak jedine soud , ktery by vam mel vyhovet , protoze sam za to nemuzete. -iv-

hanny 2

Musíte si nejdřív podle plánů z katastru nemovitostí nechat vyměřit svoji parcelu geodézií.Oni vám vyznačí přesné hranice vašeho a sousedova pozemku a pak uvidíte.

Drap

Vlastnictví majetku nelze pozbýt promlčením. Jedině se se sousedem dohodnout a odkoupit.

Hykam

Zeptejte se na katastru, jak se to řeší.
Dříve, když se ještě nevyužíval satelit byly úplně jiné tolerance při vyměřování.
V podstatě 1mm silná čára na mapě ve skutečnosti dle měřítka mapy dělalo až 2,8m.
Dnes vám to vyměří s přesností na 10cm.