Manavl

Jak odhlučnit trubky u topení, popřípadě jak postupovat dále ?

Ahoj, nedávno jsme se s přítelkyní přistěhovali do bytu v 1.patře panelového bytu. S příchodem zimy se pochopitelně v paneláku začalo topit a s tím se u nás pojí nesnesitelný hluk, který se line z trubek od topení vedoucích od podlahy ke stropu. Začal jsem pátrat a nejpravděpodobnější odpovědí je, že se jedná o termodynamický hluk, tj. že nám proudí trubkama rychle voda. Mohu to nějak řešit ? Jedná se jenom o trubky v ložnici, v obývacím pokoji je ticho.
Děkuji za odpověď.

Odpovědi
aliendrone

Pokud je to způsobeno rychlostí proudění vody v potrubí, tak jde o hydrodynamický, nikoliv o termodynamický hluk. Osobně se domnívám, že za tím může spíš stát blízkost výtlakových kompresorů (ty dělají řádný kravál a voda je skvělým médiem pro přenos zvuku/hluku), ale je to jen chabá domněnka, protože pokud to v jedné místnosti nedělá a v jiné ano, tak pravděpodobnější bude nedostatečně odvzdušněné potrubí (např. bublina se drží za ventilem topení, která vznikla tak, že ventil topení byl zavřen při načerpávání média-vody do okruhu, proto VŽDY po topné sezóně měj ventil naplno otevřený!) Pokud máš na radiátoru odvzdušňovací ventil (na jeho druhém konci nahoře), otevři naplno ventil topení a odvzušňovákem (jeho povytočením) odpusť vodu (s případnými bublinami vzduchu) do kbelíku. Předem připraveného. ;) Obvyklejší je ovšem situace, kdy odvzdušňovací ventil je pouze v nejvyšším patře, což situaci komplikuje, to už musíš řešit se správou domu. Je ještě jedna možnost nápravy bez odvzdušnění, která OBČAS zabere. Ponech ventil topení NAPLNO otevřený po několik dní (cca 5), jestli je hluk působen zavzdušněním, je šance že vzduchová bublina časem „odejde“ sama. Ale to vyjít může a nemusí.

Každopádně jinak s tím mnoho nenaděláš, akusticky odizolovat to jde, bohužel čím účinnější izolace bude, tím efektivněji budeš zároveň bránit přenosu tepla (což je PRIMÁRNÍ účel celé té otopné srandy) a řešení bude víceméně kontraproduktivní. U vertikálních trubek (stoupaček) by to možná šlo okočírovat (viz https://www.hor­nbach.cz/shop/Sa­nitarni-instalace/Izolace-potrubi/S11646/sez­nam-zbozi.html ), ale v případě radiátoru mi to přijde jako neúnosné.

Elinoid

Dobrý den, vidím, že je to hodně starý dotaz, tak nevím, jestli ještě forum sledujete a moje zpráva se k Vám dostane… Každopádně by mě zajímalo, jak jste dopadli a co nakonec pomohlo. Řeším aktuálně totéž a jsem zoufalá. Předem díky moc

Elinoid

Dobrý den, vidím, že je to hodně starý dotaz, tak nevím, jestli ještě forum sledujete a moje zpráva se k Vám dostane… Každopádně by mě zajímalo, jak jste dopadli a co nakonec pomohlo. Řeším aktuálně totéž a jsem zoufalá. Předem díky moc

Manavl

Nakonec jsem to vyřešil takzvaně „po domácku“. Topení jako takové nechávám vypnuté, zima nám nikdy nebyla, a trubky trubky jsem zaizoloval tak, že prakticky nemají možnost nijak „vibrovat“ a tím vytvářet jakýkoliv zvuk. Minulý rok jsem to udělal pomocí starých ručníků, které jsem mezi trubky narval natěsno, letos jsem na to radši nesahal a budu doufat, že ticho bude pokračovat.