(O_o)

Jak odhadnout výši úplatku? (není určen k trestné činnosti v ČR)

Při cestovani rozvojovými zeměmi jako je Indie, Čína, Blízký východ,… se casto clovek neobejde bez drobneho uplatku, pro celniky, pruvodce, atd. Jak ale odhadnout jeho vysi? Je to nejake procento z prumerne mistni mzdy, nebo dle odhadu jeho hodinove mzdy a dat mu treba za hodinu prace, ci vycislit cenu toho co potom ziskam kdyz mi da zelenou a dat mu podil…?

Děkuji za odpovědi

Nejlepší odpověď
Edison

Úplatek je trestný všude na světě. Všimni si taky definice úplatku. A jak píšeš o celníkách, tak určitě o úplatek jde.

Ale pozor, neplést si s bakšišem. To je pozornost, poděkování, někdy realizované předem.

Další odpovědi
Kepler

Těžká odpověď, zvyklosti jsou různé. Prostě zkorumpovanému šizuňkovi nabídnout nějakou nižší částku a pokud dál drží dlaň nadále nataženou, tak opatrně přidávej. Nebo mu řekni nějaký sprostý vtip, co ještě nezná.

aliendrone

Tohle je těžké odhadnout i u nás, natož v cizině. Jediný mně známý relativně spolehlivý postup je informovat se u místních znalců (důvěryhodných pokud možno – např. Čecha nebo jiného BÍLÉHO cizince, který tam dlouhodobě žije apod.) Nejde „nataxovat“ výši úplatku – záleží to vždy na tom CO chceš docílit (rizikovost).

Jinak v některých zemích ti mohou poradit i konzulární úředníci (typicky v Africe, kde i obyčejný přechod ulice může být problém – jakmile uvidí Evropana, hned po něm „jdou“), jak to chodí na control pointech, jak jednat s hlídkami apod.

Pokud jsi v takové zemičce poprvé, VŽDY jako první navštiv konzulát/velvys­lanectví – tam mají nejčerstvější informace, to je důležité, protože co platilo v pohodě třeba před půl rokem, může dnes být odměněno kulkou! Moje zkušenost je, že pokud po nich „nechceš práci“ (třeba ztracený pas atd.), tak si moc rádi pokecají a pochlubí se „co a jak“. :)

Conchus

Spoustu let to řeším bez potíží. Napřed se musí odhadnout kategorie člověka, kterého budu muset podplatit. V nejniží kategorii jsou např. lidi, na které stačí např. desetikoruny. Takže dám do dlaně první minci, pak druhou a pečlivě sleduji výraz podpláceného. V momentě, kdy dá najevo spokojenost, beru si poslední minci zpět a vše je v pořádku. Takhle se to dá realizovat se všemi typy mincí či bankovek. Ovšem, když začneš s 5000 a stačilo by 1000, tak je to špatně, ale pokusy se člověk učí.

JáJsemKarel!

A nechtěl bys rovnou vědět velikost úplatku pro justici za porušení zákona? 🙂

orestez

I zde se už objevuje v souvislosti s úplatkem trč? Úplatek na české poště by měl být samozřejmostí, vzhledem k úhynu. Vemte si, že jedno malé skleněné slůně stojí korunu a cigarety 10. Nebo žádaná komodita 20. Tak dám z ní půlku. Když jdu na poštu zbytečně, jen cosi podepsat, dám 20, někdy nic. Když vyzvedávám nákup tak 50. Když nevíte a nedokážu poradit, nakupte cigaretové papírky Vážka. Celníci mají všeho dostatek. Bude se jim hodit něco, co smnění za peníze. Prázdné láhve, střepy na výrobu slonů. – jinak, jsou bohatí dost.