Alesh

Jak odfiltroval písek ve sprše?

Ve vodě z vodovodu máme poměrně dost písku, což vadí především ve sprše, kde ten písek postupně ucpává trysky v hlavici. Hlavice moc vyčistit nejde, stejně se v ní ten písek zachytává, nejde úplně vyklepat atd. Potřeboval bych nějaký filtr, který by ten písek zachytával za baterií (na začátku hadice), dal se dobře vyčistit (opakovaně) a pokud možno nestál „raketu“. Nic jiného než písek zachytávat nemusí. Jak to řešit?

Nejlepší odpověď
Drap

Vložit jakýkoli uzavřený díl se sítkem. Pokud máš vodu svou a ne od dodavatele, řešil bych to hned na sání čerpadla.

Další odpovědi
Kepler

Vyřešit by se to jistě nějak dalo, ale stálo by to peníze. Je to jednoznačně vina VaK, která za kvalitu vody odpovídá, takže nejdřív bych se obrátil na ně.

Dochy

Na hadici obávám se těžko. Máme hodně tvrdou vodu a „písek“ vzniká průběžně srážením a postupným odlupováním různě z trubek, zejména z kotle. Máma u sprchy termostatickou baterii. Po pár letech skoro přestala týct voda. Když jsem odšrouboval baterii, zjistil jsem, že tam je za vstupním sítkem několikacenti­metrová zátka z těchto usazenin. Možná by to pro Tebe bylo dostatečné řešení – sítko na šroubení baterie (je v gumě, nahrazuje běžné těsnění pod šroubením. Jedno za čas bude třeba sundat a vybrat čurbes.
Nebo můžeš zkusit stejný přístup – nahradit gumičku ve šroubení na hadici. Ale nevím, jestli se dají sehnat sítka v tom rozměru a nevím zda v tom místě bude mít správný účinek.

zjentek

Odkud problém pramení? Nenese za něj někdo zodpovědnost? Je takto pitná voda vůbec „pitelná“? Prostě začal bych tou „levnou“ cestou, teprve pak hledal drahé filtrační systémy.

elkon

Filtr se montuje za vodoměr. Pokud jsou ve vodě nečistoty, časem se může zanést i potrubí. Můžeš si vybrat třeba zde: https://www.filtry-vodni.cz/kata­log/filtry/vo­dovodni/zaklad­ni-sady.html?item[]=62356&gcli­d=CjwKCAjwoduR­BhA4EiwACL5RPwPY­iXPPNA1iTGaZ5b8O6Km0t­26uReuYqS3crcGkCrl8v­wGuIQOlGhoCWwA­QAvD_BwE

Dochy

zjentek: Co se spotřeby týče, tak většinou se uvádí, že tvrdá voda je lepší než měkká. Tolik účinky na lidský organismus. Na techniku je to ale přesně obráceně. Tvrdá voda vše ničí, znesnadňuje praní apod…