paul1

Jak oddělit oddenky u kalisie?

Dobrý den,
prosím o radu. Dostali jsme léčivou rostlinu kalisii. K léčení se používají oddenky, které tato rostlina
vyhání v spodní části stvolu. Na internetu je poměrně dost návodů, jak kalisii pěstovat atd, ale o oddělování oddenků jsem nenašel žádnou zmínku. Jde mi o to, abychom při tom rostlinu nepoškodili.
Má se oddenek u stvolu ulomit, nebo odřezat? Má se ulomit (resp. odřezat) hned u stvolu, anebo nechat
tzv. čudlík. Díky za radu, Pavel

Nejlepší odpověď
Emefej

Tuhle kytku neznám, ale u ostatních rostlin rozmožujících se oddénky jdou tyto velmi snadno odlomit. Nic bych tedy násilím neřezal.

Další odpovědi
marci1

Údajně se mají oddenky od mateřské rostliny utrhnout. 🙂
http://www.pe­pinogold.cz/de­tail/kalisie-vonava-callisia-fragrans/

Klaproth

Nevím, já bych nic nežezal. Pokud je oddenek zralý, jde velmi dobře snadno odlomit.

Drap

Uříznout. Tvrdí se, že se mají používat listy a odénky ze starších rostli, které mají nejméně 9 kolínek. Rozmnožovat je lépe vzít vrcholovou listovou růžici se dvěma kolínky a vložíme do vody. Po pár dnech si vytvoří kořínky.