nikeroska

jak odborně nazvat „kroužkovací“ způsob výběru v dotazníku?

kroužkovací prý není vhodné do odborných textu, zajímalo by mě jak jinak popsat činost, když kroužkujete. Děkuji za nápady, rady

Nejlepší odpověď
annas

Sloveso kroužkovat se běžně používá jako spisovné, tedy i v odborném textu, ale jen pro kroužkování ptáků apod.

Kroužkování, kroužkovat ve významu označit kroužkem správnou odpověď v testu, vybraného kandidáta na volebním lístku je hovorové, tedy platné jen pro mluvený projev. Nehodí se tudíž do odborného textu, i když se běžně používá.

Jenže při vyplňování musíte určit způsob vyplňování dotazníku: podtrhnout, zatrhnout, zaškrtnout, označit křížkem, kroužkem správnou odpověď.

Poznámka: Ve škole nám vždy vyučující „zakazovala“ používat při zatrhávání kroužky. Málokdo je totiž udělal pěkně kulaté, takže celý text nevypadl hezky.

Další odpovědi
gecco

Můžeš použít třeba: označit, zaškrtnout, zatrhnout…
😉
Ale slovo „zakroužkovat“ je běžně používané (a spisovné).
😉