talka

Jak obráběli tak přesně (okenní mříže, okovy …) v době asi 4000 let před Kistem?

V britském filmu Dějiny lidstva!

Doplňuji:
Bohužel jsem zapomněla uvést, že se jednalo o DŘEVĚNÉ výrobky: mřížky z krásných, rovných, asi centimetrových lišt, dřevěné přsně opracované kulaté díže (?) … Tak mě to zarazilo, jestli to režisér „nepřehnal“! To ještě nebyla ani doba železná.

Nejlepší odpověď
annas

Je zřejmé, že vzhledem k různým poznatkům z astronomie a matematiky, vynálezu desítkové soustavy, klínového písma atd. nebyl zřejmě problém v Mezopotámii a Egyptě vytvořit předměty požadovaných rozměrů

Při obrábění kovů se používaly téměř výhradně ruční nástroje (sekáče, průrazníky, pilníky, vrtáky).

http://www.poznejte-remesla.cz/re­meslo/obrabec-kovu/historie

Nejvýznamnějším oborem zpracování železa bylo kovářství.
Nevím, zda jste někdy navštívila hrad Helfštýn, kde je možné se seznámit s historií kovářského řemesla. od nejstarších dob až do současnosti.
http://www.hel­fstyn.cz/kovar­stvi/strucna-historie

Stručná historie
„První pokusy lidí zpracovávat železo spadají do 3. tisíciletí př. n. l., nálezy z tohoto období jsou velmi vzácné a pocházejí z oblasti Mezopotámie. V tomto období byl zpracováván náhodně nalezený materiál zpravidla meteorického původu. Na takto nalezených předmětech je možno pozorovat základní kovářské techniky jako je vytahování, rozštěpování, ostření a probíjení. Příkladem je železná dýka z hrobu krále Meskalamšara (Ur) či Dýka z Alaca Höyür (Turecko). V tomto období byly kovové předměty velmi drahé a bylo s nimi zacházeno s úctou. V hrobech jsou nalézány na čestných místech. Železo bylo velmi drahý kov.
Větší rozvoj kovářství nastal zhruba ve 12. st. přnl. vAsii, kde se začínají dělat první kovové předměty určené k denní potřebě.“

Doplňuji:
Něco k obrábění dřeva.

Ruční obrábění dřeva
Multimediální pomůcka – příloha bakalářské práce – 19. Listopadu 2010 Krejčí Jan, učo 208057
http://www.rucni-obrabeni.cz/pra­ce.php?prace=o­brabeni-dreva-historie

Prehistorie obráběcích strojů .
„V oněch začátcích se jednalo o ruční obrábění materiálů vůbec (dřevo, kámen a kosti), toto obrábění je spojeno se samotnými počátky lidské civilizace a s vydělením lidí z živočišné říše. V užším slova smyslu můžeme v prehistorii moderního obrábění kovů hovořit o dvou základních liniích. Je to obrábění kovů, jehož počátky jsou spojeny už s prvním používáním kovů lidmi vůbec, a obrábění dřeva, které bylo takřka univerzálním konstrukčním materiálem… Při obrábění dřeva se postupně začaly uplatňovat pomocné mechanismy – předchůdci obráběcích strojů (byly to první soustruhy, vrtačky a pily).“ atd.
http://www.tos­varnsdorf.com/cz/o-spolecnosti/his­torie/vzpomin­ky/clanky/vzpo­minky-75-historie-obrabeni-2.html

Jinak diskuse

Další odpovědi
led

ak máte možnosť sú zaujímavá práce v pdf
„Len na stavbu Chufeovej pyramídy, vysokej 146 m, bolo potrebné 6,5 milióna ton kameňa. Boli použité skalné bloky, z ktorých každý vážil 2,5 t. Boli tak presne pospájané, že medzi nimi boli pol milimetrové medzery. Dobové reliéfy
jasne dokumentujú podrobnosti vtedajšej techniky. Najprv boli na pieskový podklad pod kváder naskladané drevené podložky. Vpredu pomocou lán ťahalo množstvo ľudí a vzadu ďalší pomocou páky posúvali náklad malými krokmi mnoho kilometrov. Takto zvládnutej technike vďačíme za obdivuhodné monumenty z pred nášho letopočtu. Architekturu pyramíd vymyslel Egyptský architekt IMOTEP. Projektoval prvú stupňovitú pyramídu. Obvodové bloky sú z pieskovca, ktorý bolo možné opracovať dlátami z tvrdej medi (egyptská meď s obsahom arzénu). Vnútorné steny sarkofágov boli z mramoru. Bloky sa oddeľovali medenými pílami bez zubov, pričom do medzier sa sypal kremičitý piesok, ktorá pôsobil ako brúsivo.“ Karol Vasilko Vývoj techniky a technológie od staroveku dodnes
http://www.ka­rolvasilko.com/dow­nload/Vyvoj%20techni­ky%20a%20techno­logie%20od%20sta­roveku%20podnes%202011­.pdf
„Začiatky používania železa v ľudských dejinách.
Počiatky metalurgie železa sa spájajú s druhou cestou. Praveký človek vytavil prvé železo náhodou počas procesu tavenia medi z rúd, keď ako tavidlo pridával do vsádzky limonitovú železnú rudu. Po skončení procesu sa našli spolu s troskou aj menšie izolované kúsky železa, ktoré mohli byť použité na výrobu železných predmetov. Jeden z najstarších predmetov, vyrobených z pozemského vytaveného železa, je dýka z Alaça Hüyük v Anatólii, datovaná tiež do polovice tretieho tisícročia B.C.
Po prvý raz začal človek používať železo v treťom tisícročí B.C. Bolo to znovu
v oblasti Anatólie (približne súčasné Turecko), Mezopotámie (súčasný Irak), Iránu. Bolo to teda tam, odkiaľ pochádza väčšina základných vymožeností ľudskej civilizácie: keramika, poľnohospodárstvo, medená a bronzová metalurgia, prvé mestské štáty.“ HISTÓRIA HUTNÍCTVA Učebný text http://www.his­toriahutnictva­.webzdarma.cz/his­toriahutnictva­.pdf
keď k tomu pridáte znalosti matematických výpočtov, obrábania dreva máte odpoveď

Roman71

To člověku v dnešní době nejde na rozum co, když nám ve škole tvrdili cosi o „primitivních generacích“ před námi? Dnes sice máme nejmodernější (současnou) techniku, ale co dokázaly ony „starověké“ generace, prakticky „holýma rukama“, to současný člověk žasne.
4000let před Kristem, to bylo lidstvo na samém počátku své existence zde na zemi a už v té době lidé uměli zpracovávat kovy, odlévat předměty a ani kovářství jim nebylo cizí. Krom toho uměli i cokoli potahovat tepaným stříbrem a zlatem, ani výroba účelového nářadí nedělala tehdejším lidem žádné problémy. Prostě na tom s manuální zručností byli lépe nežli my, přiznejme si to otevřeně :)

led

To je daň pokroku.
dnes, ak sa vám v zariadení niečo pokazí, vymeníte modul a zlý vyhodíte,
pred pár rokmi, ak sa v zariadení niečo poazilo, rozobrali ste ho a opravili zo súčiastok, čo boli k dispozícií, prípadne zaimprovizovali a vyrobili nové. A je to rozdiel len pár rokov. Spohodlneli sme.
Proste aj dnes sa nájdu ľudia manuálne zruční, priznajme si to otvorene.

Roman71

led, ano, i dnes se najdou zruční lidé. Jen škoda, že je většina věcí vyrobena tak, aby byla pokud možno neopravitelná, prostě spotřební.. Dodnes se snažím porouchané části elektroniky opravovat, ale zjišťuji, že je občas problém sehnat vhodné součástky :)