Tw!st

Jak obchodovat s akciemi?

Předem se omlouvám, možná to budou hloupé otázky, přiznám se že nikdy jsem akcie nekupoval.

  1. Dají se akcie nakoupit nějak jednoduše přes internet podobně jako kryptoměny, aniž bych musel řešit nějaké komplikované papírování někde na pobočce?
  2. Kdybych se rozhodl koupit třeba akcie ČEZu nebo Monety, kde je mohu koupit? Můžu je koupit například na XTB nebo eToro?
  3. Četl jsem, že když bych pak chtěl akcie prodat, tak si danou transakci musím zapsat a dát do daňového přiznání. Jak to dělají tradeři, kteří za den udělají třeba i několik desítek nebo stovek transakcí (koupí a za 10 minut prodají) To si vážně všechno tohle zaznamenávají?
  4. No a jak je to s dividendy? Osobně bych chtěl akcie, které koupím držet dlouhodobě kvůli dividendám, než s nimi krátkodobě obchodovat. Když si například za 1000Kč koupím nějaké akcie přes brokera XTB, co musím udělat pro to, abych dostal dividendy? (musím je držet po celé účetní období, pak o ně nějak zažádat, nebo se mi na účet XTB připíšou na konci účetního období automaticky? nebo jaké jsou podmínky?)

Odpovědi
Pepa25

  1. smlouva je zapotřebí vždy – když se ale dá plně elektronicky otevřít bankovní účet, proč myslíte, že by se nedalo začít obchodovat? 😉
  2. české akcie přes obchdoníka, který má přístup na BCPP (Burzu cenných papírů Praha)
  3. každý obchodník musí pro klienty evidovat jednotlivé obchody. Zdaňují se ziskové. Excelu je docela jedno, jestli sečte řádků deset nebo deset tisíc…
  4. dividendy se vyplácejí jen k rozhodným dnům, které jsou dopředu známé – buď je emitent vyplácí přes obchodníka nebo přímo vlastníkům podle evidence

P.S. V textu jsou zmíněny dva nejvíce inzerující obchodníci – myslíte, že jsou to zrovna ti nejlepší? 😉

Arne1

Například když si uděláš platební kartu Revolut, tak v placené verzi můžeš i nakupovat / prodávat akcie. Pro laiky je ale bezpečnější nakupovat podílové fondy, kde je riziko rozprostřené do více druhů akcií. Více ti řekne tvůj finanční poradce.

autacek

Tak v této době jedině prodat, nebo spekulovat na pokles.

Rokio

např. přes internetovou stránku Patria.cz nebo za pomocí Fio banky, kde si zřídíš investiční účet – https://www.fi­o.cz/akcie-investice/akcie