Frogman

Jak obarvit černobílou fotku?

Máme doma plno černobílých fotek, které bych chtěl vidět barevně. Vím, že v Photoshopu se dají dobarvit, ale tam se musí vybrat barva, kterou to chci obarvit. Já mám na mysli úplně jiný způsob barvení.

Každá barva, když se převede do odstínu šedi, tak v ní má určitý odstín. Proto by mě zajímalo, jestli existuje nějaký program, který ten určitý odstín šedi dokáže převést zase zpět na opravdovou barvu.

Existuje nějaký takovýto program?
Doplňuji:
Díky moc, určitě vyzkouším. :)

Nejlepší odpověď
anonym

Myslíš něco na tenhle způsob?
Zajímavým pomocníkem, který tento úkol svede, je program Coloriage. Jde o zástupce speciálních nástrojů na kolorizaci. Uživateli se snaží převod z černobílé do barevné fotografie maximálně zjednodušit. Jeho výsledky jsou celkem profesionální a nejde přitom o manuální omalovávání obrázků.
Zdroj: http://techne­t.idnes.cz/vdechne­te-barvy-cernobilym-fotografiim-f01-/software.aspx?c=A091006­_193405_softwa­re_dvr

http://www.cnew­s.cz/obarvete-si-cernobile-fotografie-snadno-rychle
http://diginef­f.cz/art/editu­jeme/obarvuje­me-ernob-lou-fotku.html

Další odpovědi
Emefej

Takový program neexistuje. V černobílé fotce nejsou uloženy údaje o barvě, program nemá potřebné informace a nemůže tedy původní barvu obnovit. Ale obarvit do nepravých barev si jí samozřejmě můžeš.

mosoi

Vrátit se časem zpátky a vyfotit to barevně

Frogman

Je to sice užitečný program, ale pořád to není to, co jsem hledal.
Hledám nějaký, který ten obrázek obarví sám, bez nutnosti, abych tu barvu vybíral já. Co když nevím, jaká barva v tom a tom místě je?

cochee

Já myslím, že taková informace v tom obrázku prostě není. Optická informace ze zrakového vjemu se skládá ze dvou složek: chroma a luma. Chroma je informace o barvě, tj. o vlnové délce odráženého světla, luma je informace o množství odráženého světla, tedy amplitudě jeho vlnění. To jsou fyzikálně odlišné a nezaměnitelné veličiny (frekvence × amplituda). Černobílý obraz je obraz, ze kterého je vypuštěna informace chroma;, obsahuje pouze luma. To vše, co jsem teď napsal je možná zjednodušené a ne úplně přesné, ale vystihuje to podstatu problému, že totiž z čb fotky barevnou neuděláš nějakým pouhým automatickým postupem. Musí v tom být ten lidský faktor, že např. když je na fotce květ fialky, tak lidský mozek ví, že ten za žádných okolností není např. hnědý.

Frogman

Aha, to je škoda. I tak díky. :)