MasterGames

Jak někoho nadchnout pro literaturu?

Nejlepší odpověď
annas

Příkladem by měli být rodiče,. kteří už jako nejmenším dětem četli či vyprávěli pohádky nebo jiné příběhy. Odpovídali na jejich otázky.

Až se dítě naučí samo číst,. doporučit mu vhodnou knihu a rozebrat ji s nimi, co se dítěti líbilo, proč to tak je, nebo není atd.

Tak se dá podporovat dětská zvědavost i zvídavost, protože se dítě doví něco nového a přemýšlí.

Pokud je dítě v tomto směru vedeno, myslím si, že se začne stále víc zajímat o knihy a dovědět se víc.

Ve školce pak to jsou různé říkanky, písničky, které se dají i předvádět, také děti zaujmou.

Stejně tak ve škole je ovlivňuje učitel a spolužáci, pokud o knihách mluví. Jde o určitou dovednost, stejně jako psaní.

Je to individuální, je důležité si s dětmi povídat,. odpovídat na jejich otázky a postupně je navádět k tomu, aby si samy něco přečetly.

Omezit PC hry.

Další odpovědi
Drap

Dávat mu číst dobré knihy

Rokio

Doporučit mu takový žánr literatury, který ho zajímá, koupit dané osobě vytouženou knihu a pokud mu daný člověk zájem, tak ho vzít na knižní veletrh.

DoTazatel

Vysvětlit mu/jí důležitost literatury, její pravý smysl, co vše mu přinese, co to s ní/m udělá..

Popsat mu/jí nějakou knihu, která vás bavila tak, aby to podnítilo jeho/její zvědavost a možnou touhu si tu knihu přečíst..

Jít příkladem (jako rodič, sourozenec či jiný příbuzný, přítel, známý a vlastně jako člověk člověku).

Číst stejné knihy, o kterých pak budete moci diskutovat (je dobrý pocit bavit se sněkým o knihách, říkat si své postřehy své pocity, názory atd..).

aliendrone

Souhlasím s annas – přístup rodičů ve velice nízkém věku (předškolním) je ZÁSADNÍ (jakkoliv jsou třeba i nějaké dispozice, to víš, „rozeného orangutana“ horko těžko naučíš nazouvat boty a zavázat tkaničky)!

Že by někdo „přišel na chuť“ čtení knih v pubertálním věku či později sice není nemožné, ale setkáš se s tím VELMI zřídka. Mimochodem snaha u někoho vyvolat zájem o literaturu (či čtení obecně) tím, že mu bude dávat ke ČTENÍ (které dotyčného NEBAVÍ/NEZAJÍMÁ) dobré/kvalitní čtivo je podobná snaha, jako naučit někoho, aby mu chutnala hrachová kaše tím, že mu ji budu vnucovat k jídlu. I kdyby ji uvařil 5tihvězdičkový Michelin chef, moc bych na to, nevsadil. ;) :)