postcd

Jak nejlevněji pokácet strom a zpracovat k topení v kotli?

Na kácení (i vlastních) stromů je dost možná potřeba i povolení, nebo to oznámit. Ale jde mi o to pokud mám k dispozici zdravé rostoucí stromy o tloušťce kmene třeba 30 cm. a nemám nic než malou sekyrku, >jak nejlevněji a s co nejmenší námahou< dosáhnout toho abych s nimi mohl topic v kotli o rozměru spalovacího prostoru asi 40 × 45 cm ?

Nejlepší odpověď
Jsemtady

Jo, drevo se hlavne reze rok napred. A pak rok schne, pac jinak s tim nezatopis je mokre. Na sekeru zapomen. Porid si levnou motorovou pilu. Pripadne alespon alektrickou je to za par tisic. To porezes kdyz nemas cirguli rovnou na tech 40 cm a pak az rozsekas. Ac na takove spalky je lepsi klin a palice, pripadne opravdu velka sekera. Jo, strom neni dort kamarade.
Proste pilu, sekeru poradnou a rok schnout.
Casto se kaci v lese jiz pozkozene stromy a ty jsou uz sem tam proschle, pripadne proschnou rychleji.
Udelat z dobryho stromu polinka je skoda, to se domluv na pile, ze jim to prodas na prkna vymenou za odrezky na topeni a oni ti daji suche odrezky a to bys teoreticky poridil tou sekerou. (Ty odrezky jsou asi nejlevnejsi drevo na otop co sezenes bez prace.)

Další odpovědi
anonym

Pokud nemáš jiný nástroj, než malou sekerku, mělby ses ji naučit dobře používat…
😉
Shodit strom o prům. 30 cm není tak hrozné, ale dělit pak kmen na polínka je otrava. A ty pak ještě musíš naštípat a nechat proschnout.

Hykam

Pokud je to jednorázová akce, pujčil bych si motorovou pilu od kamaráda, případně třeba zde: http://www.bo­els.cz/pronajem/zah­rada-a-park/rezani-a-prorezavani/re­tezove-pily-do-70-cm
Pokud do budoucna počítáš, že budeš mít opět k dispozici další stromy, investoval bych do vlastní pily.

AJICEK

Nejlepší je požadat kamarady,kteří vlastní i nařadí.po praci jim dej najist napit a hezky poděkuj.

honza19hk

sekerkou se po… doporučuji ti aspoń na pokácení motorovku.když se kácí strom musí být na straně kam padá klín do 1/3 průmeru kmene a zruhé strany ho porřízneš zhruba 2 cm nad vrcholem klínu. sekerkou to ale neuděláš a strom může spadnout kamkoli.pokud to budeš dělat sekerou doporučuji si to napnout na stranu kam bude padat lanem a hupcukem.

Nicméně jako lesák ti doporučuju řekni si někomu kdo ti to aspoň skácí. Špatně pokácený strom tě může velmi snadno zabít.Nějakej známej ti to třeba za 2 stovky pokácí. Rozhodně lepší než se zmrzačit nebo něco zničit.
Popř pokud s motorovkou umíš tak si ji od někoho pujč.

pokud jsi ale nikdy stromy nekácel a neumíš to radši někomu řekni.
Já bych ti to klidně skácel ale nevím odkud jsi.

kablik

nejlevněji by se to dalo pořídit tak, že by ti někdo půjčil pár bobrů…