quentos

Jak nejlépe zacházet na podzim a v zimě s (ústředním) topením?

Zatím topím jen krátce po ránu a krátce poté, co přijdu odněkud zvenku, pak topení vypínám. Na noc ho rovněž nechávám vypnuté. Prý se však přišlo s teorií, že z hlediska úspor je lepší jej nevypínat a nechávat ho stále zapnuté, ale na minimum. Co je na tom pravdy?
Drap: jde o ústřední topení činžáku, takže čím se tu topí, ani nevím :{/>

Nejlepší odpověď
da ny

Nechte na minimu…
Mnoho lidí dělá dle názoru odborníků chybu v tom, že pravidelně při odchodu a na noc vypínají topení.
Je to špatně.
Ústřední topení má stále temperovat, tedy být nastaveno na 2 či alespoň 1.
Ne zcela vypínat. „Trpí“ sousedé (musí více topit a poměrná část se hradí za teplo dodané, naměřené u paty domu). Tvrdí se, že ani pro fasády/zateplení to není prospěšné.
Bydlíme v posledním patře panelového domu. Tedy pravidelně, při topné sezoně odvzdušňujeme.
Příklad z praxe:
Rádobyšetřílek z 3. A 5. PNP neustále běhal k nám abychom pravidelně odvzdušňovali, protože mu nehřeje radiátor. Byl z ½ studený nebo celý. Byla z toho až domovní schůze…. Odborník sousedům vysvětlil, že si vypínáním ventilu na 0 sami zavzdušnili radiátor!!! Pokud vostatních 5 či 3 patrech všem topení hřeje. Takové „b…ubliny“ nahoru nevyběhnou. Muselo se odpouštět(odvzduš­nit ve sklepě… Táta jim říkal celou dobu totéž…. Ale přesvědčil je až přizvaný odborník. Od té doby nikdo kvůli odvzdušňování nepřišel. Kontrola a odvzdušňování je v našem zájmu. Byli bychom první, kteří by pocítili chlad .
🙂

Další odpovědi
Kepler

Názory se různí, ale když na to jdu selským rozumem, nejlepší je zatopit si víc, když je to skutečně potřeba. Důvod je jediný: nižší ztráty tepla, pokud je místnosti chladněji.

Drap

Záleží i na konkrétním místě a na provedení topení. Nesdělil jsi nám důležitou informaci, čím topíš.
Pokud topíš uhlím, dřevem, plynem nebo naftou, je výhodné topit tak, aby kotel jel na 80,90 stupňů. Nejlépe a nejekonomičtěji se využije palivo a při takovém způsobu topení se nejméně zanáší. Pokud používáš elektřinu, tak tam bude výhodné temperovat na minimum a na akmulaci tepla využít v maximální míře noční proud.

Dochy

Záleží v jakém stavu máte to topení. Můj názor je: topte si jak chcete. Dokud nenecháte byt příliš prochladnout (řekněme pod 15) tak je to OK. Je otázka co takový režim udělá s poměrovým měřákem na topení, je tu jistá šance že vám naměří víc než kdybyste topili stále ale jen trochu…

Kepler

da ny: pokud pominu další věci, z hlediska úspor nechat puštěné topení nepřetržitě (byť na minimum) mi nedává logický smysl. Vím, že takové názory jsou, ale ještě nikdo mi to logicky nezdůvodnil. Někdo argumentuje tím, že pak to teplo musí stejně dohánět s topením na maximum. Ano, ale množství dodaného tepla je menší právě o ty snížené ztráty.