Mirdas

Jak nejlépe přepsat byt ?

Nesnáším táhlou administrativu a vše co kolem toho vzniká.
Znáte jak vše zjednodušit při převodu bytu z rodiče na dítě a u druhého případu prodeje samotného bytu, když je zájemce znám a souhlasí i s cenou ?
Jak by jste u obou případů postupovali ?
Žádám jen seriozní odpovědi.
Děkuji.
Doplňuji:
Mají notáři jakésy tabulky cen za vykonanou práci, nebo cosi podobného ?

Nejlepší odpověď
zzzlatokopka

Pokud je byt v os.vl. doporučuji ti obrátit se na notáře a ten napíše smlouvy a udělá i úschovu peněz.

Pokud je družstevní, tak stačí převod na družstvu.

Pozor pokud dítě byt nabyde a ihned jej prodá, biude platit daň z příjmu, aby ji neplatilo musí byt 5 let vlastnit, nebo v něm 2 roky bydlet, nebo využít všechny peníze do konce následujícího roku na pořízení nového bydlení / rekonstrukci bydlení. Je výhodnější, když byt prodá rodič a peníze dítěti dá. Daň z příjmu je 15%.

Nedoporučuji obracet se na realitky!!!

Další odpovědi
gecco

Odměny notáře – http://www.pe­nize.cz/nakup-a-prodej-nemovitosti/18922-snadny-zpusob-jak-se-zajistit-proti-podvodnikum .
Jen dodám, že než používat notáře jako „úschovu peněz“, je lepší použít tzv. vinkulovaný účet (v konkrétní bance ti sdělí přesné podmínky) – jednak je to levnější a také jistější (zatímco i notář může podlehnout pokušení a s penězi utéct, banka neuteče…).
😉
A další – pokud nechceš platit notáři ani za vyhotovení smluv, můžeš si je sepsat i sám, ta smlouva není smožitá (jen – co není dáno smluvně, jako by ´nebylo´ – až na zákonem požadované výjimky).
Doplňuji:
Jirkajirka → Zzzlatokopka má pravdu…
😉

4 % jsou daní z prodeje (podle nového pojetí spíše koupě) nemovitosti, nejde o daň z příjmu – od té je za určitých okolností daň z prodeje nemovitosti odvobozen (pokud je ale nesplníš, zaplatíš i tuto daň).

Zaibatsu

Vezměte si advokáta nebo notáře, dejte mu plnou moc a on to za vás zařídí.
Doplňuji:
Notáři vyhláška 196/2001 Sb. a advokáti 177/1996 Sb. vyhlášky ministerstva vnitra. Praktičtější je se domluvit.

jirkajirka

zzzlatokopko daň z příjmu jsou 4%
Doplňuji:
Daň z příjmu se platí ze zaměstnání,pod­nikání,pronáj­mu. Když rodič prodá byt bude platit podle nováho 5 %
Sazba daně z převodu nemovitosti je 5 %. Ta se uplatňuje buď na prodejní cenu nemovitosti nebo na cenu, která byla zjištěna znaleckým posudkem. Obecně platí, že tržní cena nemovitosti (zvláště ve městech) je o něco vyšší, než ta odhadní.