Avatar uživatele
Sober

Jak nejlépe popsat význam pojmu „vlastenectví“?

možná byste si měl připomenout význam pojmu vlastenectví a co to obnáší… :-/ Tuto radu/výtku jsem obdržel v diskusi pod jedním blogem…

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? hanny 2, tom004, barnajka před 4630 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
hanny 2

PhDr. Leo Pavlát
ředitel Židovského muzea v Praze :
„Vlastenectví, patriotismus jsou jistě hodnoty, které lidem i národům pomohly přežít v těžkých dobách, byly jim inspirací a jistotou. Vlastenectví a patriotismus samozřejmě odlišuji od šovinismu a nacionalismu národoveckého typu. Ty naopak v historii způsobily jednotlivým lidem i celým národům hodně zla a bolesti. Hrdost na vlastní zem a lásku k ní také nechápu vyhroceně proti lidem jiného původu či národnosti. Naopak, silné vědomí zakořeněnosti a hodnot, s nimiž si člověk spojuje vlast, je obranou proti malosti a zakomplexovanosti, které za příhodných historických okolností mohou vyrůst v nepřátelství vůči těm, kteří jsou považováni za „jiné“. Vlastenectví a patriotismu je nám dnes třeba stejně jako dříve a možná ještě víc, protože v postmoderní době všeobecné nivelizace a zmatení hodnot je jejich absence zvlášť patrná. Bohužel, k vlastenectví se u nás dnes programově hlásí spíše extrémnější politické síly, které tento pojem devalvují a znehodnocují. Chtěl bych věřit, že tomu tak nebude napořád.“

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
tom004

Vlastenectví je slovo, jemuž se lidé dnes spíše vyhýbají. Češi mají sami k sobě jakýsi zvláštní vztah. Na jednu stranu jsme pyšní, na druhou stranu se sami za sebe stydíme. S něčím takovým jako je úcta k vlajce nebo ke státní hymně se můžeme setkat ještě tak snad při mistrovství světa v ledním hokeji nebo při podobných příležitostech. Že se nedávno objevily billboardy s nápisy „stydím se za svého premiéra“ mne ani tak nepřekvapilo; mnohem více by mne překvapilo, kdybych spatřil billboard s nápisem „jsem hrdý na svého premiéra“.

Zdroj: http://bohumil­dolezal.lidov­ky.cz/texty/rs761­.html

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Deli

Já bych to řekla jednoduše svými slovy:
Láska k vlasti, kde jsem se narodila.

Já ji, i přes některé výhrady, pociťuji.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek