Sober

Jak nejlépe popsat význam pojmu „vlastenectví“?

možná byste si měl připomenout význam pojmu vlastenectví a co to obnáší… :-/ Tuto radu/výtku jsem obdržel v diskusi pod jedním blogem…

Nejlepší odpověď
hanny 2

PhDr. Leo Pavlát
ředitel Židovského muzea v Praze :
„Vlastenectví, patriotismus jsou jistě hodnoty, které lidem i národům pomohly přežít v těžkých dobách, byly jim inspirací a jistotou. Vlastenectví a patriotismus samozřejmě odlišuji od šovinismu a nacionalismu národoveckého typu. Ty naopak v historii způsobily jednotlivým lidem i celým národům hodně zla a bolesti. Hrdost na vlastní zem a lásku k ní také nechápu vyhroceně proti lidem jiného původu či národnosti. Naopak, silné vědomí zakořeněnosti a hodnot, s nimiž si člověk spojuje vlast, je obranou proti malosti a zakomplexovanosti, které za příhodných historických okolností mohou vyrůst v nepřátelství vůči těm, kteří jsou považováni za „jiné“. Vlastenectví a patriotismu je nám dnes třeba stejně jako dříve a možná ještě víc, protože v postmoderní době všeobecné nivelizace a zmatení hodnot je jejich absence zvlášť patrná. Bohužel, k vlastenectví se u nás dnes programově hlásí spíše extrémnější politické síly, které tento pojem devalvují a znehodnocují. Chtěl bych věřit, že tomu tak nebude napořád.“

Další odpovědi
tom004

Vlastenectví je slovo, jemuž se lidé dnes spíše vyhýbají. Češi mají sami k sobě jakýsi zvláštní vztah. Na jednu stranu jsme pyšní, na druhou stranu se sami za sebe stydíme. S něčím takovým jako je úcta k vlajce nebo ke státní hymně se můžeme setkat ještě tak snad při mistrovství světa v ledním hokeji nebo při podobných příležitostech. Že se nedávno objevily billboardy s nápisy „stydím se za svého premiéra“ mne ani tak nepřekvapilo; mnohem více by mne překvapilo, kdybych spatřil billboard s nápisem „jsem hrdý na svého premiéra“.

Zdroj: http://bohumil­dolezal.lidov­ky.cz/texty/rs761­.html

Deli

Já bych to řekla jednoduše svými slovy:
Láska k vlasti, kde jsem se narodila.

Já ji, i přes některé výhrady, pociťuji.