zjentek

Jak nejlépe odebírat mízu z břízy?

Typ na způsob, jak snadno čerpat březovou mízu.

Ad Drap: A jak rychle ti to teče? To se od rána do večera na jednu dírku nenaplní ani plechovka od piva? Počítám, že se bavíme o obsahu půllitr maximálně, jelikož dvoulitr piva v plechu se nevidí ani v Lidlu a pak už jsou jenom soudky v Plusu, nebo to je Penny, nevim, a to asi nemáš na mysli.
Plánuju pod skosem vyvrtat do břízy o průměru min. 30cm dírku hlubokou 4,5cm vrtákem o průměru brčka a pak tam zasadit to brčko, ale nejsem si jistej tou nádobou, co tam uchytím.
Opravdu tam stačí na jeden vrt uchytit půllitr na celej den čerpání?
Díky za rozbor ;)

Nejlepší odpověď
Drap

Podle tvaru břízy. Ideální je, když je ohnutá. Navrtat, nebo nožem udělat dírku. Míza začne za chvíli vytékat. Pokud je tvar stromu takový, že míza stéká po kůře a neodkapává, dával jsem do dírky cca 20 cm bavlněného knotu. Míza tekla po knotu do přivázané nádoby. Je zbytečné dělat velké řezy a ničit břízu. Stačí relativně malá dírka a po skončení ji zacpat hlínou. Bříze to neuškodí a roste dál. Používali se k tomuto účelu i malá korýtka z plechu, po kterých míza tekla, nebo silnější brčko. Je lépe čerpat z více stromů. Osobně používám většinou plechovky od piva a knot. Dám jich většinou hned po ránu několik po lese, přiváži je ke stromu provázkem, jde přilepit i páskou, a k večeru jdu posbírat úrodu.
Záleží na tom jaký je strom a jak vhodná doba. Nedá se množství určit předem. Využívám většinou knot a půl litru bývá cca 4 – 7 hodin

Další odpovědi
gecco

  1. hloubka díry se řídí tlouštkou kůry – abys vyvolal tok mízy, musíš zasáhnout (provrtat) lýko, vrtání méně je neúčinné a zbytečně hluboké spíše kontraproduktivní
  2. brčko není optimální (ledaže by kůra byla silná a brčko bylo jenom v ní) – pokud totiž narušení lýka brčkem ucpeš, nic ti nepoteče (lepší je ´korejtko´ – budto zasunuté po lýko a nebo jen zvenčí připevněné na kůru – pro ten účel je dobré kůru pod otvorem seříznout a vyhladit – nožem)
  3. do stromu klidně navrtej i více děr
  4. teče to jak kdy (a ze kterého stromu – místo), ale ze slušně zavodněného stromu jsem kdysi odebíral i litry na otvor a den (vrtal jsem průměr cca 10–12 mm)