dust8

Jak nejlépe ochránit králíky v králíkárnách před myxomatózou?

Nejlepší odpověď
annas

Myxomatóza je virové onemocnění, přenáší je hmyz, takže těžko mu zabráníte, aby se dostal do králíkárny. I ten, kdo chová králíka v bytě, by měl počítat s možností nakažení hmyzem.

Rada
https://www.kra­likar.cz/l/my­xomatoza-kraliku/

„Proti myxomatóze lze chov králíků chránit očkováním. Nejlépe je začít s očkováním v dubnu, květnu než začne invaze bodavým hmyzem. Vakcinují se králíci starší 10 týdnů. V oblastech s nepříznivou nákazovou situací je možné vakcinovat králíky od 4 týdnů s následnou revakcinací za 6 týdnů. Způsob očkování je intradermální (průpisem ucha vakcinační dvojjehlou) nebo subkutánní (aplikací jehlou pod kůži). Očkovat lze jen zdravé králíky bez horečnatého onemocnění. U očkovaných králíků se vytváří dočasná imunita, proto je potřeba každoročně chov přeočkovat proti myxomatóze.“

autor MVDr. Jana Dudová

Přečtěte si další informace, vkládám celkový odkaz

https://www.go­ogle.com/sear­ch?client=fire­fox-b-d&q=Ochrrana+pro­ti+myxomatozte+ne%C5%BE+­o%C4%8Dkov%C3%A1n%C3%AD+

Na dvojku rozhlas nemohu vložit odkaz – autorská práva.