Lencis

Jak nejjednodušeji a zároveň spolehlivě zjistím jestli je píseň či báseň lidová či jestli má autora?

Např. u písničky tři čuníci jdou od nohavici se na mnoha místech internetu uvádí že je lidová. Je mi jasné, že píseň jako taková autorskému právu podléhá, ale text je opravdu lidový? Mám více případů kde bych to nutně potřebovala zjistit… poradí někdo?
Doplňuji:
dobrá rada… ale kde ověřovat?

Nejlepší odpověď
anonym

Otázka má smysl z hlediska poplatku za autorská práva v případě produkce pro jiné než soukromé účely.
OSA má databázi titulů poplatkům podléhající včetně těch, kde už ochranná lhůta vypršela.
I když ne zcela veškeré tituly jsou podchyceny. Podobné je to u Dilie v oblasti divadel.
Takže resumé – stačí se obrátit na OSA a rázem víte na čem jste, protože lidovky mají anonymního autora. Nehledě k tomu, že by stejně byly lhůty už dávno propadlé.
Doplňuji:
Jen pro úplnost – zdroj www.osa.cz
Sídlí v Praze 6, na webu mají i tlf. a mailový kontakt.

Další odpovědi
chudst

Nijak. Proste musite hledat a overovat. Spousta pisnicek – zejmena od Matusky – uz zlidovela a presto maji samozrejme autora. Hledejte a overujte.

Internet je vsemocny. Najdete tam jak blafy, tak srozumitelne veci. Pokud to skutecne potrebujete zjistit a zalezi vam na tom, projedte si na nejznamejsich strankach, ktere vam google vyhodi, treba 15 odkazu. Pokud se tam ani jednou nevyskytne jmeno autora, asi bude lidova. 100% vam to ovsem nerekne. Overujte, overujte, overujte. Az vam to bude stacit a myslet si, ze je dana pisnicka skutecne lidova, pak prestante overovat a prohlaste, ze po hledani se vam nepodarilo autora najit, takze predpokladate, ze je lidova. Ciste teoreticky je dalsi moznost zajit do hudebni knihovny, ale nemelo by tam byt nic vic, nez najdete na internetu.