snake3321

Jak, nebo čím se vyvolá štěpná jaderná reakce v Jaderných reaktorech? Kde vezmou počáteční neutron?

Odpovědi
Kepler

Štěpení atomů U 235 se nevyvolává, probíhá neustále a vysílají se neustále i neutrony. Mezi uranovými tyčemi jsou třeba grafitové tyče, které neutrony zastaví, pokud jsou zcela zasunuty, nebo je pustí dál a štěpná řetězová reakce se tak může regulovat.

Dochy

U235 je přirozeně radioaktivní, rozpadá se přirozeně s poločasem rozpadu cca 7×108 let. Zároveň jej lze relativně snadno štěpit uměle (bombardováním neutrony), kdy se rozpadne na menší prvky a uvolní další neutrony.
Běžně je naprostá většina neutronů pohlcena jinými prvky. V reaktoru je třeba zajistit aby velká část uvolněných neutronů (ať už z přirozeného rozpadu nebo po srážce) znovu vyvolala rozpad dalšího jádra. To se dá zařídit kombinací těchto možností:
Velké množství štěpného materiálu
Malé množství materiálu zachyávajícího neutrony
Odražení neutronů unikajících ze štěpného materiálu zpět
Zpomalení neutronů na rychlosti (energie) které zvyšují šance na štěpení dalšího jádra…

Emefej

Kepler > grafit slouží jako moderátor ke zpomalení neutronů. Regulační tyče jsou z kadmia.