Kelt

Jak nazveme tuto sloučeninu?

TlI3
Tl – tálium
I – jód
aby to mohl přečíst i ten, kdo nezná názvosloví.
Doplňuji:
Nikdo nezná správnou odpověď. Odměním palcem.

Nejlepší odpověď
cochee

Je to trijodid thallný, oxidační číslo Tl je zde 1+ a trijodidový anion má 1-. Mimochodem, Kelte, tady to není ani tak o čtení názvosloví, ale o tom, že zde (na Odpovědích) vypadá díky použitému bezpatkovému fontu malé L a velké i úplně stejně 🙂

Další odpovědi
Emefej

Občas se stane, že ze sumárního vzorce nejde jednoduše odvodit název. Toto je ten případ, buď se jedná o jodid thallitý nebo by mohlo jít o trijodid thallný. Protože je známo, že thallium tvoří stabilní sloučeniny přednostně v ox. stupni I, je existence jodidu thallitého nepravděpodobná ( trojmocné thallium dává v tomto případě přednost tvorbě komplexů, je znám např. anion tetrajodothallitý). Jde tedy o trijidid thallný.

JájsemRaibek

titaničitý jodid
Doplňuji:
pardon, jodid thállitý

marci1

Jedná se o jodid thallitý.
http://chemie­.gfxs.cz/index­.php?pg=prvek&prvek_id=81