Avatar uživatele
Registrovaný

Jak naznačit sousedce, že si nepřeji, aby mi tykala?

Jak mám mým novým sousedům slušně naznačit, že se mi nelíbí, že mi tykají, aniž bychom se na tom předem dohodli. Já sama jim ze slušnosti vykám, ale jim to nedochází...
Doplňuji:
Jen pro doplnění: Myslím, že mi takhle nevhodně tykají, protože si myslí, že jsem mladší, než vypadám. Stejně je to nevhodné, jsem přece dospělý člověk...:-)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

Někteří lidé se snaží být žoviální za každou cenu a nedochází jim, že se chovají jako hulváti. V tom případě nezbývá nic jiného, než otevřeně říct, že na takové důvěrnosti nejste zvyklá a že potřebujete čas, abyste se mohla rozhodnout, zda vůbec na tykání přistoupíte. Uděláte-li to, tak nejspíš Vaše vztahy budou tímto poznamenané a dobří sousedé z Vás zřejmě nebudou.
Asi bych jako nejméně bolestivé řešení navrhla, že pokud tykání nezapijete, tak raději byste zůstala u vykání. Je to příslib do budoucna a není to vyložené odmítnutí.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Jestli je tam velký generační rozdíl a mohli by to být i prarodiče, tak bych to neřešil, pokud se chovají slušně a jsou příjemní. Jestli se chovají jako hulváti, říct to tak jak zobk narost a když to nepomůže začněte tykat taky.
Na hrubý pytel hrubá záplata.


Avatar uživatele
Zlatý

Obávám se, že v tomto případě nebude stačit naznačovat, ale bude třeba jim naplnou hubu říct, že ti to vadí, ale slušně.
Doplňuji:
Teď mi došlo, že jsem utykla, tak se omlouvám, ale my si tady vesměs tykáme všichni.


Avatar uživatele
Stříbrný

Pokud jsou výrazně starší, může být důvodem, že jim připadáte ve věku jejich dětí nebo vnuků a pak jim může přijít přirozené to tykání. Neřekla jste, jaké jsou tam věkové poměry.

Doplňuji:
Ono zase lpění na některých pravidlech společenského chování na úkor jiných, jednoduchých a přitom důležitých hodnot se podle mne nevyplácí. Dobré sousedské vztahy bez konfliktů, každodenní potkávání těch druhých s úsměvem, jsou věci důležité. Takže jsou-li to jinak příjemní a slušní lidé, nechala bych to být a považovala spíš za snahu o vstřícnost z jejich strany. Přílišné lpění na společenských standardech nakonec není vždy výhrou.


Avatar uživatele
Zlatý

Nenaznačuj. Normálně jim to pověz.
Např.: Prosím, mohli bychom si vykat? Nebo : Vadilo by vám, kdybychom si i nadále vykali?


Avatar uživatele
Pokročilý

Asi chtějí být "moc"velcí kamarádi a proto hned to tykání,třeba za čas si řeknou o výpomoc a budou počítat s tím,že jim neodmítne člověk se kterým si tykají!!!!


Avatar uživatele
Zlatý

Není komunistka? U soudruhů je to běžné.
Jinak ... Nejlépe vytočit jí tak, aby se ti sama začala vyhýbat.
Někteří lidé jsou buď tak moc přátelští nebo jen neomalení, že to s nimi ani jinak nejde. Není tvojí povinností přijmout tento projev agrese a nadřazenosti, nezbyde ti než se přímo ozvat, že ti to vadí. Asi se na tebe nakrkne, ale co. Lepší, než přílišná familiárnost - jestli to není tvůj styl.


Avatar uživatele
Stříbrný

Oni ti už vykat nezačnou a když je požádáš o vrácení se k vykání, tak se urazí a řeknou si, že jsi domýšlivá, důležitá a nafoukaná. A bude po dobrých sousedských vztazích. Z vlastní zkušenosti vím, jaké je to psychicky deprimující mít špatné sousedy, nemít si s nimi co říct a snažit se jim vyhýbat, navíc by tě mohli začít pomlouvat u dalších sousedů a to by bylo na odstěhování.
Já bych zkusila jemné trknutí, s úsměvem, něco jako: Vy jste mi hned ze začátku začali tykat, ale já mám s tím problém vůči vám, ikdyž není mezi námi velký věkový rozdíl, je mi už ..... let, ale přejít na tykání se mi zdá moc brzy, tak co s tím uděláme? oni se už sami chytnou debaty a zrovna třeba narazí na tvůj a jejich věk a proč ti tykají.

Já se také omlouvám za tykání, ale tady si všichni tykáme, aniž jsme se navzájem představili. :-)

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

manon

Pokud je Vám patnáct a jim třeba šedesát, připadá mi to v pořádku.

 

Zajímavé otázky v kategorii Rodina a vztahy

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Rodina a vztahy

Zlatý Drap 1102
Zlatý marci1 866
Zlatý quentos 650
Zlatý iceT 625
Zlatý hanulka11 536
Zlatý annas 498
Zlatý panenka 488
Zlatý ivzez 448
Zlatý led 443
Zlatý gecco 414

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.