karolka<3

Jak naučit psa lehni?

Dobrý den, nevíte jak naučit psa lehni tak, aby to udělal bez pamlsku? Dva měsíce se snažím to do něj denně nějak nahustit, ale bez pamlsku si nelehne. Chodím s ním na cvičák asi tři měsíce, ale zatím je lehni neúspěšné.Poradíte mi něco?
Vždy řeknu povel, dám dolu pamlsek, on si lehne, pochválím, dám pamlsek a v tu ránu je na nohách a lehni nezájem.

PS: je to půlroční kokršpaněl
Doplňuji:
Ještě doplním, necvičím jen na cvičáku, ale denně. Jinak, on si lehne, ale jen když vidí pamlsek, to pak čeká, dokud ho nedostane, ale jak ho dostane, tak si hned stoupne.

Nejlepší odpověď
kapka

Pokud se s pesanem chystáš na zkoušky, nedoporučuji dávat povel dawn, na zkouškách jsou správné povely předepsané a použít jiný povel je hrubá chyba.
Neuč ho to tak, že mu budeš mávat pamlskem před čenichem, ze stoje ho polož zatažením vodítkem směrem šikmo dolů a dozadu, případně připoj zatlačení na kohoutek. Dej povel a psa donuť lehnout. Musí to proběhnout poměrně rychle. Srovnej ho pokud si chce ulevit a rozvalit si zadní nohy, musí ležet rovně, nohy pod tělem. Pak teprve odměň pamlskem, ale ne pokaždé. Už víš, že se pes bude chtít hned zvednout, takže mu v tom musíš zabránit, opakuj lehni, ne zůstaň, to je jiný cvik. Drž mu ruku potřebnou silou na kohoutku, aby nevstával. Odměň ho pokud pochopí a bude chvíli ležet. Nikdy už ti nesmí vyskočit hned po odměně. On vůbec neví, že má dál ležet, pokud jsi mu to dodnes nevysvětlila. Vstát může až na povel vstaň, sedni či k noze. Ozvi se, jak pokračujete. Lehni je opravdu základní cvik, musíte ho zvládnout.
Mám za sebou pár let na cvičáku a několik vycvičených psů.

Další odpovědi
chudst

Trenovat nekolikrat denne, nejen na cvicaku, doma – rano, dopoledne, odpoledne, vecer a postupne pamlsku davat min a min.

Pokud tohle budete aplikovat a nepomuze to, pak mozna musi nastoupit nikoli odmena, ale trest.

Zadne jine metody neznam, tyhle dve mi vzdy vystacily. (Resp. ta prvni mi staci doted (vlidne slovo vzdy potesi, at uz pejska, nebo cloveka), tu druhou pouzivam jen zcela vyjimecne, neni totiz jiz potreba.) Trest ve vasem pripade muze byt jen lehke (ale durazne) placnuti po cenichu.

A je treba ho trenovat, ale je to jeste male stene, takze s nim musite mit trpelivost.

quentos

je třeba doplnit, že psi neumějí česky a při vyřčení povelu se orientují podle shluku souhlásek a – hlavně – samohlásek. Z tohoto prostého důvodu se jim „lehni“ často plete se „sedni“ (taky dvě krátké slabiky, taky E+I…). Zkušenější chovatelé proto místo „lehni“ upřednostňují anglické „down“ [daun] – právě z toho důvodu, že to zná úplně jinak a nehrozí záměna.
Doplňuji:
*že to zní… překlep

Drap

Posaď psa, , ukaž mu v pravé ruce pamlsek, natáhni ruku dál od psa /před něj/ , nízko nad zemí, přitom dej povel lehni. Levou rukou mužeš dělat psovi zábranu nad hlavou, aby nevstával. Jak si lehne, dáš mu pamlsek v leže a pochválíč. Za párkrát to bude umět
Doplňuji:
Tou levou rukou ho vždy chvíli tlač v kohoutku k zemi

samicek333

Pořád bych mu dávala dolů pamlsek, a když si lehne, odměnila bych ho. Když si pak bude chtít stoupnout, okřikla bych ho, škubla vodítkem dolů a třeba mu i zatlačila na záda. Pokud pak bude ležet, odměnila bych ho znovu. Takhle pořád dokola.
Doplňuji:
No to je ono… prostě, pokud bude chtít hned vstát, prostě mu to nedovol a škubni vodítkem dolů a zatlač mu na záda (samozřejmě ne tak, aby jste měla po chvíli psího mrzáčka…)

ReHu

Jak píše Drap.

Trochu ho přeitlačuj druhou rukou k zemi. Jemně. A přitom říkej povel zůstaň.
A dej mu pamlsekm až když chvíli vydrží.
A co to je zas cvičák? Myslím, že po 3 měsících na cvičáku by už měl umět k noze, sedni, lehni a zůstaň.
I kydž jer pravda, že od 3 měsíců je to celkem brzy.
Většinou se začíná kolem půl roku věku.

pusinka50

Já spojuji u svého pejska povel lehni s povelem zůstaň,jedno po druhém, zatlačím mu na páteř a když nechce, podemelu mu nohy, aby si lehl a zatlačím na záda a opakuji „zůstaň“. Pakliže mám čím pohrozit, jakože jsme třeba uvnitř v baráku, tak mu pohrozím „lež a zůstaň na místě nebo půjdeš ven“, a on zůstane ležet. Vše bez pamlsku.

lukas.zmizik

  1. spravna pripominka byla ucit psa lehnout na povel down (daun)
  2. kdyz uz tedy „lehni“, pak zretelne zduraznit pocatecni pismena „LEhni“ a „SEdni“
  3. pomuze, kdyz mu das pauzu…vseho moc skodi… pes neni ovce ani sasek, pes se nesmi citit jako otrok, neni hloupy, tusi, co se po nem chce, ale je mu to otravne delat to jako osel kazdy den desetkrat, tak ze bych zmirnil trenink, nejprve mu s tim dej 1–2 dny pokoj a pak bude stacit jedno „lehni“ za den a uvidis ten pokrok…

terry

Ještě bych dodala, je potřeba mezi jednotlivými povely dělat několikavteřinové pauzy, aby třeby 2 povely nespynuly v 1.
A také je dobře psíka nepřetěžovat. Stačí třeba 1/2 až 3/4 hod denně ale s přestávkami. Ty jsou důležité. Aby se odreagoval a aby ho to bavilo.

Zkus rozlišit povel lehni a povel lehni a zůstaň. Dej mu pamlsek až když chvíli zůstane ležet – druhou rukou ho lehce podrž a postupně tlak zmenšuj. Pak až bude je položená ruka, pak jen lek¨hce položená a pak vůbec. Přitom ho třeba trochu pohlaď po hřbetu.

bubukaa

Náš pes je vychytralej jak něco… už ví že ho učíme lehni dlouho a aby to zvádl vždy mu díme pamlsek i když mu pomůžeem takže i když ví ce má udělat neudělá to a čeká přichistanej na to asž do něj strčíme a on spadne na bok a lehne si takže je to težký já jsem to vzdala, na co vlastně lehni je když umí sedni a učím ho jiné povely

quentos

2 kapka: „dawn“ je „úsvit“ a takovej povel jsem ještě neslyšel :{D>