Sahyb

Jak naučit psa aportovat…

Mám Jack Russela Teriera a nevím jak ho naučit aportovat… Poradí mi někdo?
Doplňuji:
Zítra mu je přesně rok, na přivolání nereáguje, a utíkat se taky snaží…

Nejlepší odpověď
kapka

Nepíšete, jak starý je Váš pes, jak reaguje na pohybující se předměty, má zájem, nemá zájem? Dělá mu spíš problém přivolání, když nese aport? Snaží se s ním utéct?
Naučila jsem několik psů aportovat. Jeden z nich neměl o aporty vůbec zájem, tam pomohlo něco podobného, jako popisují v článku od dědypetra. Nic jsem nikde nečetla, přišla jsem si na to tehdy sama. Ušila jsem látkovou kapsu s uzavíráním na suchý zip a dovnitř dávala pamlsky. Pes se k pamlsku jinak nedostal, než že mi je musel nejdříve přinést, pak jsem mu je dávala přímo z té kapsy. Bylo to samozřejmě trochu složitější, musel nejdřív pochopit, co se po něm chce. O hozený předmět jevil jen malý zájem, nemohl se tedy zprvu nic naučit hrou. Musel se nejdřív naučit, že na povel aport má vzít nabízený předmět do tlamy. To chce ale trochu zkušeností, aby se psovi předmět úplně nezprotivil. Nakonec jsme to zvládli a ve chvíli, kdy pes pochopil, že má předmět vzít a donést, abych mu z něj vyndala pamlsek, začalo ho to i bavit a nosil ho s radostí. Pak už není těžké naučit ho nosit i něco jiného a odměňovat pamlskem, který není přímo v tom předmětu.
v každém případě to chce hodně trpělivosti, nezlobit se na psa, když to hned nepochopí. A být důsledný. Vědět, co v dané chvíli pes už umí, co už pochopil a to od něj pak vyžadovat.

Klidně mi napište přes profil, co konkrétně vám při aportování nejde, odepíšu Vám.

Další odpovědi
dědapetr

Zkus to podle návodu:http://tn.nova­.cz/magazin/hob­by/zvirata/vi­deonavod-naucte-psa-aportovat-dokaze-to-kazdy.html

Ella

házejte mu míček nebo kus dřeva nebo co se teď používá a říkejte při tom aport! Když pes poběží za míčkem a vrátí se k vám, ale například nechce míček pustit, tak opakujte např. dej mi to, dej to sem apod a natahujte po míčku ruku. Když pejsek míček pustí vám k nohám nebo přímo do ruky, chválit, pořádně pohladit a podrbat za ušima =D a například dobré je i dát pamlsek, když to udělá tak, jak má. Pejsek uvidí, že tímhle způsobem mu kápne nějaký pamlsek a začne chápat. Postupně pamlsky zredukujte, až úplně vynechte a jen na psa pěkně promluvte a pohlaďte ho.

Naučila jsem tímhle způsobem psa sednout, lehnout i přijít k noze… a to ani nebyl můj pes, ale sestřenčin =D Jinak její druhý pes aportuje sám od sebe a nedá pokoj, dokud mu hračku člověk nehodí =D
Snad se zadaří =)

Fly

Budete to mať ťažké, hihi, Jack Russel Terier je veľmi tvrdohlaví :) Záleží od toho, či máte šteňa, alebo dpspelého psa.

Pre šteńa je to hra a keď mu zaťínate hádzať a „prines“ hvooríte typickým „nabízívím“, hravým, nadšeným tónom, čoskoro sa to naučí. Samozrejem začínajte na menšie vzdialenosti.

Inak odporúčam najprv mu napríklad vziať obľúbenú lopičku a hádzať s ňou, rád po to zabehne a naučí sa to, inak môžete napríklad tanier zprvu mazt niečím dobrým, potom to zvládne aj bez toho. hlavne ho veľmi podporujte, ak sa to enpodarí nekričte, aj snaha sa cení.

Dominno

já ho to učil přes pamlsek, na ten okamžitě slyšel, konkrétně jsem mu dával Functional Snack od Britu, bez pamlsku bych asi nevěděl jak jinak ho to naučit