zvedavaholka

Jak naučit psa, aby byl klidný,když nejsme doma?

Máme ročního bígla, kterého máme půl roku a vždy,když jdeme ven z bytu,třeba jen na půl hodiny (když jdeme do práce, nebo do školy, tak ho máme u kamarádky na zahradě) Tak začne štěkat jak smyslů zbavený a sousedi nám píšou výhružné dopisy. Nechci žádné obojky, nebo tak,které by mu ubližovaly.Spíš nějákou radu k výchově..

Nejlepší odpověď
anonym

Samozřejmě si pes měl zvykat na krátkou samotu od štěněčího věku nejenom proto, že neměl ještě tak silný hlas 🙂 I ročního psa lze naučit tomuto základnímu předpokladu držení psa, bez ohledu na to, zda je držen v bytě nebo na zahradě. Pokud pes není zvyklý být sám, bude rušit svoje okolí a sousedy, takže s místem držení psa to nesouvisí.
Většina psů to zvládla, ale pravdou je, že bígl patří zrovna k plemenům paličatým a s velmi znělým hlasem.
Věnujte se převýchově psa a sousedům, kteří píší výhružné dopisy vysvětlete, že mají právo si stěžovat jen v případech kdy pes soustavně ruší noční klid.
Pes je ve věku na hranici dospělosti a je zřejmě jen rozmazlený, takže je ještě čas na nápravu.
Začněte od začátku, jak byste měli (a jak měla probíhat) vychova štěněte. Jednak mu vyčleňte v bytě jen jeho místo, kam ho povelem „na místo“ budete odkládat kdykoliv si zamanete, zprvu na krátkou chvíli. Pes tento povel nesmí brát jako trest, tedy i v době kdy budete doma chtít psa „odložit“ je třeba tento povel upevňovat. Samozřejmě s nácvikem „zůstaň“ a „volno“. Psa musíte učit
na vaši krátkou nepřítomnost, zkraje pouze odejdete za domovní dveře
na krátkou chvíli, postupně budete tento čas prodlužovat. Nesmíte při jeho prvním zaštěkání ihned přijít aby si to pes nespojil s tím, že když si zaštěšká, vy se vzápjetí objevíte.
I při procházce venku ho odložení učte, zprvu tam, kde je klid a žádný ruch.Odložení nejprve cvičte tak, aby vás pes viděl, později se mu i na krátkou dobu skryjte. Musí následovat odměna pochvalou, pamlskem, míčkem prostě něco co má pes rád.
Nemá smysl vám tady psát postupy, které si najdete všude v kynologické literatuře nebo na netu.
Pes (každý) prostě potřebuje pevnou ruku, důslednou výchovu aby nebyl
na obtíž ani vám ani svému okolí.
Vy máte klasicky zpovykaného psa, bydlíte v bytovce se sousedy, lovecké hlasité a tvrdohlavé plemeno, nezvládnutou výchovu a výcvik, nemáte moc zkušeností a ještě občas musíte opustit byt a psa ponechat o samotě.
Psovi je rok, kde trávil dobu vaší nepřítomnosti (v době kdy ste byli ve škole
a v zaměstnání) v zimě, kdy byl štěnětem? Na zahradě u kamarádky?

Doplňuji:
Oprava: Vzápětí, zaštěká… a možná ještě něco jsem popletla a přehlédla! Promiňte!

Další odpovědi
badisko

No asi jste udelali nekde chybu ve vychove …:D ze zkusenosti vim ze tohle pes dela pokud je prilis fixovany na lidi kolem a vetsinou si to nevedomky lidi zavini sami ..:D tim ze hafana rozmazluji a nejsou duslenni ve vychove …!! tak napriklad se to stava pokud si nekdo poridi hafana a snazi se snim byt co nejvice ale to je spatne ..ped pak velice rychle k cloveku prilne a tak nastava tento problem …nekdy to vyusti az v demolice vybaveni domacnosti …
takze rada zni ..zacnete psa poradne vychovavat ..nejlepe udelate kdyz ho budete pomaloucku ucit odchody a prichody ..a to tak ze odejdete z bytu a az pes zacne stekat chvili pockate a vratite se z5 …intervaly budete prodluzovat bude to velice narocne chce to duslednost a pevne nervy … a hlavne chapu ze pes je clen rodiny ale neni to mazlik …!!! neco jako gauc a vase postel musi byt pro psa tabu ! nemel by byt na vas prehnane zavisly …pak uz jen obojky proti stekani … je na vas proste zavisly ale jak rikam chce to pevne nervy drzim vam palce at to dobre dopadne …
Doplňuji:
autacek ..pes neni mimino a on nepremysli nad tim ze by pama privolal …:D
nevim proc si lidi spojuji psy a lidi ..D kdyz jsou to dva napristo rozdilne zivocicne druhy ..:D pes si musi zvykat na samotu timto zpusobem toho lze docilit …
a jak jsem rekl celkovou vychovou psa .. dobre vychovany pes ma snaset samotu bez potizi …takze kdyz pujdu treba do obchodu a dam psovi povel zustan pes se z mista nepohne ani o pid klido i hodiny k tomuto ucelu jsou cviky >odlozeni< .a >odlozeni za pochodu < takze zase pokud nekam pujdu a za chuze psovi reknu sedni a zustan pes bude sedet dokud ho nezavolam a to zase muze byt klidne hodiny ..!!! Lide si porizuji hafany.. ale na vychovy kaslou ..pak se divi ze pes je takovej a makovej a nezvlada zakladni povely …vzdyt vycvik nemusi byt jen na cvicaku nebo venku …ten klido muzes delat doma ..:D jdes koukat na TV a psovi reknes ze ma byt v druhem pokoji …kdyz za tebou prijde tak ho odvedes z5 a furt dokola ..opakovani je matka moudrosti …

Lenča59

Tak ho moc nerozmazlujte. Nebo třeba běž se někam schovat, snaž se moc nehýbat a nebýt hlučná a až začne štěkat, tak za ním vyběhní a přetáhni ho novinama. Né , abys to do něj šila jak blbá ale jen ho trošku pleskni. A když tak s vážnou tváři se mu zadívej do očí a řekni hlasitě,,Fuj!Nes­míš!" .. snad se to odnaučí no, kdyžtak já nevim se zeptej u veterináře -_- :D hodně štěstí !

anonym

Podobný dotaz tu padl už dříve, ale dívala jsem se na to, že v podstatě nijak konkrétně zodpovězen nebyl. Je třeba si uvědomit, proč pes štěká. Za prvé je to z důvodu, kdy v bytovce slyší spoustu rušivým zvuků, na které má potřebu reagovat. Potom je to také o komunikaci s jinými psy a v neposlední řadě varuje případné vetřelce, že on je „doma“ a hlídá. Pokud hodně štěká ve vaší nepřítomnosti, tak je na Vás nejspíš nezdravě závislý.
Hodně lidí má zvířecího miláčka jako náhradu za lidskou bytost. Mazlí se s ním, chodí na procházky, spí s ním v jedné posteli. Potom se diví, že takové zvíře si vysvětluje období, kdy je samo, za trest za něco, co nejspíš udělalo.
Badisko má naprostou pravdu, že bude vašeho psa nutné naučit, že je normální, že určitou část dne jste mimo domov. Také to vyžaduje mít pro psa na dobu vaší nepřítomnosti nějakou zábavu. V bytě toho moc na zabavení není. Proto jsem odjakživa zastáncem toho, že pes patří k domu a ne do bytu.
Převýchovu začněte od sebe. Nesnažte se v době vaší společné přítomnosti doma psa neustále kontrolovat, laskat, mluvit na něj. Potřebuje mít sice pocit, že za svou „smečku“ odpovídá, ale nemá mít dojem, že se stala nějaká katastrofa, když odejdete z bytu. Počkejte si, až si k vám přijde pro pohlazení a pohrát si.

autacek

Odpoved by me tez zajimala, ale to co pise badisko mi prijde jako nesmysl. Zaprvé to neresí jiz nastalý problém a za druhé, postup „odnaučování“ je přesně v rozporu s kýženým efektem, alespon co můžu porovnat s plačícím miminem. Pokud si pes zvykne že kňučením, štěkáním a rambajzem páníčka přivolá, bude to dělat o to častěji. Tak že, odnaučit to určitě jde, ale jinak, otázka je jak, pokud ne domluvou.

Olmann

Autacku v podstatě máš pravdu. Badiskův systém situaci jednoznačně jen posiluje a tím pádem to zhoršuje. Nicméně i k tobě mám jednu věc. Nikdy psovi nedomluvíš. Nikdy. Jednoznačně změnit přístup ke psovi. Je jasné, že je třeba trénink. Proto musíte umět psa zklidnit. Zklidnění psa přispívá únava. Takhle na dálku se špatně radí. Pokud máte zahradu klidně odejít a ve chvíli kdy slyšíte, že pes dělá nepřístojné chování, vrátit se ne až k němu pokud možno na dlouho vzdálenost a uklidnit ho. Ale ne ukecáváním nebo litováním. Musíte psovi dát jednoznačně najevo, že jeho chování je špatné. Na dálku ti postup nikdo přesně neřekne, nicméně zkuste psovi pořídit nějaké inteligentní hračky. Ale je to práce. Není to ze dne na den. Zkuste si stáhnout seriál Znalec psí duše. Ten člověk to vysvětluje zcela jasně.

Dudu855456

Dejte mu kouli s pamlsky když odcházíte… 😉

anonym

Myslím, že badiskova rada není zas tam špatná, když počkám za dveřmi, pes je chvíli v klidu, pak začne blbnout, otevřu dveře a pořádně ho pokárám, on si bude myslet, že když zaštěká, otevřou se dveře a dostane vylágoš, takže vlastně bude vědět, že nedělá dobře,že po tom štěkání bude zle, nic příjemnýho. Asi bych to taky tak zkusila, není to špatný nápad.

autacek

ano, vrátit se a dát a prdel, následně si to zasociuje, důležité ale je, aby trest nebral jako hru.

anonym

takovýho psa, který by bití bral jako hru neznám, to je nějaký SMpes 🙂

badisko

Samba … aha ne nesmis psa karat za stejkani …:D proste si toho nevsimat my to ze psa nechceme vybit …uz jsem vydel dost zlomenejch psu …pes si zvyka na to ze odchazis a prichazis…ne na trest …:D a autacek kdyby to bral jako hru tim lip ne ?.. takze ho netrestat proste prijit a nevsimat si jeho projevu ..

anonym

jj, chybí mi tam „slovně pekárat, slovní vylágoš“, nejsem pro bití psů,to se nedělá a taky na něj nebudu řvát jak smyslůzbavená, jen prostě jným tonem, nemůžu si toho nevšímat, já mám psa ráda, ale sousedi mají třeba jný názor, je jim protivné, celou dobu co jsou doma, aby poslouchali psí štěkot od sousedů,nebo jinak, teda za těmi dveřmi bych počkala a vešla když je klid a pochválila, to by bylo taky dobrý, přece vážně neštěká okamžitě, jen co zavřu, tak to už by byla trága, moc velký závislák, jak píšeš, to taky není dobře.

badisko

Btw …obojky nemusi delat psovi bolest ..jsou i rozprasovaci a ultazvukove …

badisko

Olmann ty ses teda kujon slecna pise ze ma byt …a ze proto nechava psa u kamaradky …:D tak proc pises ze ma odejit nazahradu a ve sve podstate pises to same co ja..ale nesouhlasis semnou …takze nesouhasis ani se sebou ..?.. inteligentni hracky ?..co to jako je ? psovi houbelec platny ze se snim projdes psa proste neunavis pokud nebude behat par hodin pro apotr ..tyjo pes vetsinu dne co je clovek v praci prospi a to nemusi byt unaveny …a serialy jsou ti nis na co ..:D ke kazdemu psu musis pristupovat vice mene individulane ..a nez zacnes zpochybnovat neci reseni.. tak bud te lasky a dej tam nejake svoje ktere ma hlavu a patu ..jak jsem rekl pes neni clovek tak na nej moc lidska logika aplikovat nejde … nicmene mi to nedalo a hledal jsem na internetu a v podstate se tam pise to same co jsem navrhl …