Jak natočit EKG

Jak rozmístit na pacientovi elektrody k natočení EKG.

Odpovědi
alenka901

Jak vyšetření probíhá…
Po příchodu na vyšetřovnu Vás sestra vyzve abyste si odložili oblečení z horní poloviny těla a položili se na záda na vyšetřovací lůžko. Shrňte si ponožky a povytáhněte nohavice tak, abyste obnažili své kotníky. Sestra Vám na ně, na zápěstí a na hrudník nanese malé množství vodivého gelu nebo je lehce potře vodou. Tím zajistí lepší vodivost. Po přípravě následuje připevnění elektrod. Na zápěstí a kotníky dostanete tzv. končetinové elektrody. Každá z nich má svoji barvu (červenou, žlutou, zelenou a černou). Další elektrody Vám sestra pomocí přísavek připevní na hrudník. U ochlupených pánů to může jít obtížně. Po zdárném připevnění všech elektrod na určená místa začne vlastní měření. Je důležité, abyste zůstali v úplném klidu, nehýbali se a nemluvili. Z přístroje začne vyjíždět papír se záznamem Vaší srdeční aktivity.

Zdroj: http://www.ule­kare.cz/clanek/ekg-939?search=an­g%C3%ADna&from=0

Kájina

Při EKG se zapojují končetinové a hrudní svody. Nejprve musíš místo navlhčit vodou, fízákem, gelem apod. Pak nasadíš
končetinové svody=
červený-pravá ruka,
žlutý-levá ruka,
zelený-levá noha,
černý-pravá noha,
pak hrudní svody=
červený(V1)-4.mezižebří vpravo od sterna(v úrovni bradavky),
žlutá(V2)-4.mezižebří vlevo od sterna,
zelená(V3)-mezi V2 a V4,
hnědá(V4)-5 mezižebří(čára probíhající středem levé klíční kosti),
černá(V5)-5.mezižebří (v čáře přední řasou podpažní jamky)
fialová(V6)-5.mezižebří (v čáře podpažní jamky)

Celkově to vypadá červený svod je napravo v úrovni bradavky a všechny ostatní jsou nalevo a obtáčí se okolo levého prsa.

hrudní svody jsou různé, většinou jsou takto barevné, nebo jsou označeny jen V1-V6, nebo vůbec=pak je to jedno.