zjentek

Jak nastavit luxy u svítidla s čidlem, aby se rozsvěcelo jen za tmy?

Ovládání luxů – min., max. anebo něco mezi tím.

Aliene tak ten můj StarTrek disponuje u ovladačů nápisy time, čidlo (dosah) a Lux. Čas je jasný, dosah čidla je možnost 5 – 10 m a lux bude citlivost… no, je mně divný, že pokud nastavím Lux na min., tak spíná i ve dne, tzn. za světla a když se do něj opře slunko, tak dokonce bliká. Takže otázka zní:

Pokud chci ať svítí POUZE ZA TMY (černočerné, žádné šero atd.), tak Lux na max? To je přece divné, není? Viděl bych to přesně naopak. Nebo se o5 pletu, jako správný zjentek?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Podle druhu čidla. Jasové nebo pohybové? NA jasových bývá obvykle jeden reg. prvek, kterým nastavuješ intenzitu okolního osvětlení, kdy čidlo trvale sepne/vypne.
Stačí nastavit minimální hodnotu.
U pohybových čidel je to kapku jinak, mají obvykle 2 reg. prvky, jedním nastavuješ intenzitu vnějšího osvětlení (kdy začne spínat), druhým dobu osvitu (ta je od několika sekund (min) až po 10–15min (max). O5 – stačí jen nastavit minimální hodnotu na čidlu intenzity osvětlení. (bývá označen symbolem Slunce, čas svícení kupodivu symbolem hodin) ;) :)
Některá pohybová čidla mají i řízení citlivosti na pohyb (tedy další dodatečná podmínka k sepnutí), obvykle se ale řeší vhodným nastavením směřování čidla.

Tím nechci říci, že znám všechny tapy senzorů a regulací, obvykle to takhle bývá. Ale kdoví co sis pořídil za StarTrek zkřížený Matrixem, známe zjentka! ;) :D :D

Další odpovědi
elkon

To co píšeš je hloupost. Lux je jednotka intenzity osvětlení. S nastavením doby sepnutí, to nemá nic společného. Sepnutí se nastavuje pomocí ovládacího prvku citlivosti.

zjentek

@Elkon ovládací prvek citlivosti je zde označen jako Lux. Žádné ikony, jen 3 nápisy: čas, čidlo a lux (přičemž „čidlo“ značí nastavení jeho dosahu a „čas“ dobu svícení. Lux je zde tedy zmiňovaná citlivost).

elkon

Je to zřejmě nějaká Čína. Tam si s popisem hlavu nelámou (Lux logicky není citlivost). Jestli se tím prvkem nastavuje citlivost, tak ten nápis je nesmysl. To co jsem napsal platí. Doba, nebo čas sepnutí (je jedno jak se to nazve), je závislý na setmění a nastavení citlivosti snímače (nastavuje hranici mezi světlem a tmou). Podle toho na kterou stranu se prvek natočí sepne pak podle toho, jestli chceme rozsvítit za ranného šera, nebo až za výraznější tmy. Stejným způsobem se nastavuje spínání např. veřejného osvětlení. Dělal jsem v oboru dost dlouho na to, abych to dokázal popsat. Jestli svítidlo svítí více, nebo méně, není citlivost, ale světelný výkon a měří se v Lumenech (lm).

zjentek

A ty víš taky i to, na kterou stranu knipslíkem točit, aby se rozsvěcelo až za tmy? Ovladač je označen +/- … čili chči-li svítit za tmy, pootočím více k plusu, či více k mínusu? Dělals v oboru dost dlouho, tak se ptám. Dík.

elkon

To si musíš vyzkoušet, jak to výrobce myslí nevím. Jestli je + tma, nebo světlo. Záleží co preferují. Norma na to není. Co je na tom složitého? Jeden den to nějak nastavím, podívám se na hodiny, někam si to napíšu a druhý den to posunu a opět si to napíšu. tak se k tomu dostanu, pokud to chci mít „na chlup“. Ale dá se to zkusit na extrém. Pohnu na doraz na jednu stranu, uvidím co to dělá, pak nastavím zase na doraz na druhou stranu. Tím vidím také jak se to chová, pak si to naladím někam mezi, jak potřebuji.

zjentek

BTW, kde píši o době sepnutí? Prosím ČÍST ty dotazy. Já taky nemívám čas. Ale to sem za podobný situace zpravidla nelezu, dík.

aliendrone

zjentek>>> Nevidíme do hlavy výrobce CO si pod „mínus“ při nastavení „lux“ představuje (mu dává smysl). Lux je jednak jednotka intenzity osvětlení, ale i latinsky světlo. Tudíž k mínusu může mít představu že čím nižší osvětlení, tím POZDĚJI zapne, nebo tím DŘÍVE.
Ergo zkus to naštelovat přesně NAOPAK (do opačné polohy), abys zjistil, co to udělá. Nad tímhle mudrovat nemá cenu. Will see. ;) :D :D