Hanz Blažek

Jak narýsovat obecný trojúhelník ?

Jak narýsovat obecný trojúhelník, z těžnicí na stranu c = 4 cm, z výškou na stranu c = 3,5 cm a těžnicí na stranu a = 6 cm ?

Odpovědi
Fyzik

uděláš těžnici na stranu c, ve třetině narýsuješ těžiště, z něj dvě kružnice tak, aby na jedné ležel střed strany a na druhé vrchol C. Z bodu C kružnici o r = délka výšky. Protože mezi c a výškou na c je pravý úhel, bude jejich průsečík ležet na thaletově kružnici vedené přes těžnici k c. Průsečík této thaletovky a kružnice z bodu C je patou výšky. Spojíme a prodloužíme tento bod s patou těžnice k straně c – máme stranu c. průsečík této přímky a delší kružnice se středem v těžišti je bod A. Pata těžnice k straně c leží uprostřed mezi body A a B. Sestrojíme B a je.

Supercom

To je trojuhelnik, ktery neni pravouhli ani rovnoramenny proste nejaky patvar da se li to tak rici :)

Michal Kole

ke zvolení postupu je třeba si uvědomit základní vlastnosti zadaných úseček.

Kolmice je úsečka kolmá od nějakého vrcholu trojúhelníka na stranu trojúhelníka a může začínat v libovolném místě úsečky

Těžnice míří z nějakého vrcholu trojúhelníka do středu protější strany.

Alesh

Jasný, ne?

  1. Začneš těžnicí na stranu c.
  2. Jí opíšeš kružnici (Thaletova)
  3. kružnice střed ve vrcholu C, poloměr výška na stranu c (2 průsečíky obou kružnic)
  4. strana c bude ležet na přímce Sc (střed strany c, druhý bod těžnice tc, první je vrchol trojúhelníku C) a průsečík kružnic
  5. využiješ vlastnost těžnic, že

se vzájemně rozdělují 1:2 viz zdroj

  1. sestrojíš další kružnici, střed je v 2/3 délky tc od vrcholu C a poloměr 2/3 ta
  2. … no a už jsme doma, ne? 😉

Doplňuji:
@ mosoj: asi když uděláš těžnici, tak je to úsečka Sc, C (kde C je zároveň vrcholem trojúhelníku)

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Troj%C3%B­Aheln%C3%ADk#T­.C4.9B.C5.BEni­ce

mosoj

  1. narýsuješ přímku na které bude ležet strana c.
  2. z libovolného bodu vztyčíš kolmici a vyneseš výšku c. tím dostaneš bod C.
  3. z bodu C opíšeš kružnici težnicí c a dostaneš střed strany c.

4.střed strany c spojíš s bodem C a máš těžnici c
5. těžnici c rozdělíš na třetiny a ve dvou třetinách je těžiště T
6. z těžiště T opíšeš kružnici o poloměru 2/3 těžnice a. Průsečík kružnice s přímkou c je bod A.
7. vzdálenost od středu strany c k bodu A je 1/2 strany c . Na přímku srany c naneseš na opačnou stranu od středu strany c tuto vzdálenost a máš bod B.
8. spojíš ABC a má trojúhelník.

Pro Alesh: Aby mohl začít těžnicí na stranu c musí mít nejprve bod C !!

Jasný ne !