andreeaaa

Jak napsat projev? Chtěla bych vědět, jak by jste se uvedli atd… ;)

Doplňuji:
Chtěla bych napsat projev na téma sociální jistoty.
Osnovu psaní jsem již nalezla, ale chtěla bych vědět zda nemáte nějaké typy jak text nejlépe poskládat aby byl srozumitelný a v souladu.
Co by podle Vás mělo toto téma všechno obsáhnout?
Děkuji za případné odpovědi :)

Nejlepší odpověď
annas

Vyučující vám nevysvětlil(a) náležitosti projevu jako řečnického útvaru?

Projev může být:

  1. politický = hodnotící úvaha – např. novoroční projev prezidenta.
  2. slavnostní = pronesený při určité významné události. či příležitosti – např. kulturní výročí, , jubilea, pohřby významných osobností atd.. Vždy jen kladné hodnocení.

Projevy působí na city, spisovný jazyk atd.

Pozor na proslov, který je menšho rozsahu, méně oficiální, přátelský. Např. proslov ředitele na začátku školního roku, gratulační k maturitám, blahopřání k sňatku atd.

Jako řečník jsem někam pozvaný, takže někdo by mě měl l představit . V okruhu přátel, kteří mě znají, není třeba představovat – u proslovu. .

Začnu oslovením a pak vhodně navážu …

Doplňuji:
Otázka je nepřesná.. Podle doplnění může jít o mluvený referát nebo výklad. Ani v něm nezmíníte své jméno, ale uvedete, odkud jste čerpala. Vhodně spojíte své informace s převzatými.

Samozřejmě je rozdíl mezi projevem (v obecném slvoa smyslu) mluveným a psaným.

Další odpovědi
♥♥♥

Ahoj, sice nevím, v čem se uvíst, ale určitě se neuváděj ve zlých stránkách, všechno pozitivní! :)

andreeaaa

Ano, to je mi jasné ;) V úvodu se však pouze představím, ale nejsem si jista jak dál. Zvolila jsem si téma sociálních jistot.