dudu

Jak napříště při velkých vedrech pečovat o zahradu?

Je známo, že ani vydatnější zálivka nenahradí pravý zahradnický deštík. Znovu jsem si to ověřil při letošních dlouhodobých vedrech. Máme k dispozici vydatnou studnu, odražené vody jsme rostlinám dopřávali přímo podle libosti a přesto chuděrky trpěly a to přílišným horkem. V pohodě nebyla kořenová zelenina, okurky, cibuloviny a třeba ani kopr či špenát. Dařit se jim začalo snad až počátkem září. Sice to není nic překvapivého, ale zvolit postupy italských nebo španělských pěstitelů se mně zdá předčasné a unáhlené. Mám na mysli stínění záhonů vysazením mladých listnáčů nebo ochranu pomocí poloprůhledného plachtoví. Máte podobnou zkušenost a znáte někdo elegantnější řešení?

Odpovědi
Drap

Pokud nechceš stínit a máš dostatečný zdroj vody, což je obrovská výhoda, tak pořádně zalít večer, nebo v noci. V takových parnech rostliny nepřeliješ a vytvoří se, alespoň částečná zásoba pro rostliny v zemi. V takových vedrech je to nejlepší, co můžeš udělat.

Anikitos

Nepřelévat je a nezalávat je v době největšího horka (odpoledne mezi 13:00 –15:00) — ono jim to spíš uškodí než pomůže anebo to nebude mít žádný efekt, protože voda se stejně vypaří a často si vezme něco navíc i z plodin/květin.
Dobré je vytvořit jim pravidelný ”pitný režim” – ráno nebo večer (nebo v obě doby). A v největších hicech je nenavyknout na spoustu vody, ony ji totiž nepotřebují tolik kolik jim mnohdy dáváme, a když je pravidelně přeléváš, zvyknou si na to a budou chtít víc a o to víc jim bude horko vadit.

Můžeš je taky něčím nadkrýt nějako stříškou (z plátna/pros­těradla nebo dřeva) – ovšem jen na tu parnou dobu, a pak je zase odkrýt; postavit menší zídku nebo plot, který jim bude po určitou dobu v dni tvořit stínek.

https://napady­.iprima.cz/pri­ma-napady/6-prima-tipu-jak-co-nejlepe-chranit-zahradu-pred-horkem-suchem
https://abece­dazahrady.dama­.cz/clanek/chra­nime-rostliny-pred-horkem-a-suchem

dr.luha

Voda ze studny pouze udrží rostliny při životě, dešťovku potřebnou pro růst však nenahradí. Používám na hadici a konvi dva silné magnety jihem proti sobě pro nějakou tu „úpravu“ čerpané vody. |:-)

EKSOT123

Letos jsem měl zahradu ladem, tak nevím. Ale dřív jsem skoro nikdy nezalíval. Plošně vůbec. Jen sazeničky přímo při sázení, nebo na vodu náročnější plodiny, jako paprika, okurky. Ty náročnější na vodu se vyplatí zamulčovat trávou. To jsem dělal u celeru, papriky a když zbyla tráva, tak i rajčata nebo další. Ve velkém se třeba paprika mulčuje plachtami, + event. kapková zálivka s živinami.
Ale to mulčováním trávou jsem dělal, ještě když u nás nebyli rezaví slimáci, asi by se do mulče schovávali.
Takže kupodivu úroda byla vždy dobrá i bez zálivky, a to i když jsem to později dělal ve větším – na 2,5 hektarech. Samozřejmě zálivka je bonus, ale ubije se jí zem, kterou je po oschnutí dobré rychle prokypřit, aby tak nevysychala. Na druhou stranu zálivka půdě neprospívá, pokud máte větší zahradu, určitě je lépe spokojit se s trošku menším výnosem a zaset radši malinko větší plochu.
Ale v extémních letech může mít některá zelenina ze sucha horší chuť. Vedra jsou dobrá pro dýně, okurky, melouny, dejte melouny. haha (Cukrový melon je v pohodě, vodní meloun v teplém roce taky, v chladném roce ale nic moc.) Možná buráky?