kvik33

Jak napíšu slovo psi/y/i/í/ý?

Dobrý den,
zajímalo by mě jak napíšu slovo ps-y/i-í/ý

Nejlepší odpověď
aliendrone

Dle rodu mužského životného vzor „pán“ myslím. „Psý“ se v češtině nevyskytuje (také myslím). :)

Další odpovědi
Kepler

Záleží na kontextu. Množné číslo je PSI, přídavné jméno je PSÍ. Volám na PSY nebo PSA. PSÝ v žádném případě.

Kelt

Otázku je třeba upřesnit, protože neznáme kontext.
Na co se vlastně ptáte?
Na ulici běhali psi. Soused na něj poštval psy. To je psí sádlo. Jedno písmeno řecké abecedy je „psí“.
A slovo se píše tak, že se postupně píší písmena, ze kterých se to slovo skládá.

Edison

Psí je také písmeno řecké abecedy. PSI je jednotka tlaku. Jak máme asi vědět, co chceš vlstně napsat?

Pokud jde o psy pak jde o podstatné jméno podle vzoru pán. A to se učí na ZŠ. Domácí úkoly tu fakt za Tebe nikdo řešit nebude.

ivzez

Měkká přídavná jména (psí) ani písmeno
řecké abecedy se nepíší s ý.

Psi/psy → podle kontextu.

vas999

Mám tušení, že slovo psý neexistuje. Dokonce to mám i červeně podtržené. Ostatní možnosti jsou správně, záleží však na významu.
psí = přídavné jméno (např. psí bouda), nebo řecké písmeno ψ
psi = 1. pád, množné číslo od slova pes (např. Psi natřeli poleno.)
psy = 4. nebo 7. pád, množné číslo od slova pes (např. Koupil jsem si dva psy. Se svými dvěma psy mám velké problémy.)