PandaGrilCZ

Jak najít zeměpisnou šířku a délku bez atlasu?

Ahoj, na online škole jsem dostala domácí úkol ze zeměpisu. Jelikož nemám u sebe atlas a pokud si najdu nějaký na internetu, tak tam nevidím dopodrobna ty rovnoběžky. Úkol zní:
Který oceán se nachází pouze v polárním pásu? Jestliže polární pás je severní pól 90° severní zeměpisné šířky. Jižní pól 90° jižní zeměpisné šířky. Jak na to když nemám ten atlas?

Odpovědi
Nandi

Souřadnice se dají zjistit na Wikipedii,polární pás není jenom 90°s.š.,nebo 90°j.š.,zasahuje i jižněji.

Kepler

Otázka zní na oceán, takže odpověď je jasná. Polární oblast je kulový vrchlík vymezený polárním kruhem. Co je jižně od jižního polárního kruhu? Antarktida. A severně od toho severního – Severní ledový oceán!

Pepa25

Třeba v odkaze máš světadíly a oceány i s rovnoběžkami a poledníky (nejsou sice popsané, ale dají se dopočítat). Zároveń si můžeš tipnout, který to je a zkontrolovat si i znalost kontinentů 🙂

Zdroj: http://rysava­.websnadno.cz/vlas­tiveda_5.roc/sve­tadily.htm

Nandi

Kepler
Pozor na to,kolem Antarktidy leží Jižní oceán uznaný až v roce 2000.
Více najdete na Wikipedii.

Dochy

a „polární pás“ je myslím klimatologický pojem, ne zeměpisný, tudíž není vymezen přesně rovnoběžkou…