Kelt

Jak najít vadu ve vánočních svíčkách?

Máme na stromku sériově zapojených 16 svíček. Stále jsou zapnuté, vypínají se povolením jedné žárovky. Večer jsem je tímto způsobem vypnul, zapnout se mi to nepodařilo, i když jsem každou žárovičku dotahoval až na doraz. Nemám žádný přístroj na konrolu. Žárovičky bych mohl kontrolovat na baterce, kdybych si ji koupil, pokud by to bylo účinné, ale přerušený drát asi nepoznám. Dovedete někdo poradit? Díky.

Nejlepší odpověď
jáára

vadnou žárovku poznáš. jestli není čirá, tak si ji prosviť třeba baterkou malou
Doplňuji:
Hykam na to káp. fázovku má snad každý doma… (šroubovák s doutnavkou)

Další odpovědi
McArthur

Tyto svíčky jsme měli také. Je tomu asi 20 let 🙂. Když stromeček přestal svítit, tak jsme vzali jednu, která byla určitě dobrá a vymenili první svíčku. Když stromeček stále nesvítil, pokračovali jsme k druhé svíčce. Dříve nebo později jsme tu špatnou žárovičku našli.

zjentek

musíš třepat stromkem tak dlouho, až to naběhne ..samozřejmě mezi třepáním průběžně měníš svíčku po svíčce za tu jednu funkční rezervní, kterou u toho držíš v ruce ..je to retro metoda, neboj, to naskočí!
Doplňuji:
koukám, že už to řek McArthur ;o

Hykam

McArthur, zjentek: tato metoda funguje pouze do té doby, než se přepálí 2 žárovky, což se také občas stává. Nejlepší je 9V baterie, ovšem pokud je přerušený drát, tak tímto způsobem se závada nenajde.

Pokud je přerušený drát, doporučuji fázovku (skoušečka s doutnavkou). Je třeba začít na té straně, kde je fáze, pokud je v první objímce na jednom kontaktu fáze, zašroubuje se žárovka a proměří se druhá v pořadí. Takto se postupně proměřují všechny objímky, až se najde poškozená. Druhá věc je, jestli to má cenu, u většiny vánočních osvětlení jsou vodiče do objímek lisované, tudíž v podstatě těžko opravitelný vzhledem k tomu, že se pracuje s napětím 240V.

cochee

Předpokládejme, že dráty jsou ok a přerušená je jedna ze svíček. Ke zkoušce stačí širší šroubovák, který dosáhne přes oba kontakty v objímce žárovky. Pozor, i tehdy může svíčková souprava za určitých podmínek „kopnout,“ nedotýkej se tedy neizolované části šroubováku. Jednu žárovku po druhé vyšroubuješ a vždycky spojíš v objímce šroubovákem oba kontakty. Pokud se svíčky nerozsvítí, zašroubuješ zpět a jdeš na další svíčku. Jakmile se svíčky rozsvítí, ta zrovna vyšroubovaná je prdlá. Pokud se svíčky nerozsvítí nikdy, je bohužel buď vada v drátech anebo jsou prdlé dvě žárovky (nebo více) najednou. Zkoušky svíčkám nevadí, normálně je na nich napětí cca 14,5 V a při zkoušce cca o 1 volt více, takže by se zkouškou odpálit neměly.
Doplňuji:
mosoj: já bych to šťourání taky nedoporučoval, ale kelt nemá ani ten multimetr.

mosoj

  1. Pokud máš doma multimetr s ohmetrem, není problém zkusit neporušenost vlákna jedné žárovky po druhé.
  2. Dvě ploché baterie v sérii zdravou žárovku také trochu nažhaví. Spálená zůstane mrtvá.
  3. Kup si jednu náhradní žárovku a vystřídej všechny žárovky. Velmi málo se stává že odejdou dvě naráz. Nejlacinější a nejsofistikovanější řešení pro laika.

Doplňuji:
Šťourání šroubovákem do objímky nedoporučuji. Někdy ani objímku žárovky nemají a jenom se nasouvají.