Postmaster

Jak najít opak ekonomiky?

Ptal jsem se na to mnoha profesionálních ekonomů a nikdo mi neuměl odpovědět, prý ekonomika nemá opak, já tvrdím že vše zde má svůj opak a jenom lenoch může tvrdit to, že ekonomika nemá žádný opak.

Odpovědi
anonym

Ekonomika má opak

Každý ekonom by ti jasně odpověděl, že opakem je antiekonomika, neekonomika, nehospodárnost, destabilita, antipatelismus, … Opakem hospodaření (ekonomiky) je anarchie, nerozdělování financí, odmítnutí ekonomických cyklů, … Opak ekonomiky zavedl už například Hitler. Hitler pohlížel na ekonomiku jako na zbytečnou vědu, nastolil systém, kde ekonomika státu neodrážela hodnoty země, ale kde nehospodárným systémem vytvářel hodnoty pomocí ideologické bubliny. Antiekonomická společnost je tedy taková, která nešetří, nespravuje finance a neuznává hodnoty. V naprosto anarchickém sdružení by právě neměla figurovat ani ekonomika. Dalším protikladem pak může snadno být chaos – viz teorie chaosu, která také popírá principy ekonomie. Za antického Řecka Socrates definoval antiekonomiku jako naprosté ignorování jakýchkoliv hodnot. Myslím tedy, že jste se nikoho nemohl ptát a nesnažil se odpověď vyhledat, poněvadž stačí 20 vteřin použití Google.

Disraeli

Ekonomika má opak

Anarchie, nehospodárnost. Bezvládí, bezstátí, kde se nespolupracuje neobchoduje, žádné peníze, vlastnictví (v základní formě být může),… „společnost“, založená na primitivním společenství, bez civilizace, žádné statky a podobně. Ani „domácí“ hospodaření. Život někde venku nebo v jeskyni, dávný pravěk.
Taky tam kde nejsou lidi nebo jiný vyvinutý/inte­ligentní druh, tam nebude ani ekonomika.

Jednoduše tam, kde se nehospoaří. Nikdo ti to nebaší, trolíku, že ses ptal mnoha ekonomů…

Dochy

Jiná odpověď

Záleží na konkrétním výkladu pojmu.
Ekonomika jako věda opak nemá. Stejně nemá opak přírodopis (nebo existuje nějaký nepřírodopis?) Co třeba opak kamene? Nekámen? Záleží z jakého úhlu to budeš brát. V jistém smyslu bys mohl použít dřevo nebo vodu, ale čistý opak to není (spíš tedy hodně špinavý 😉 )

Pokud Tě bude zajímat přídavné jméno „ekonomický“ tak to je pak něco úplně jiného.

Jen oprava, věda je Ekonomie, nikoli ekonomika. Ale na smysl odpovědi to nemá vliv. Pojem „ekonomika“ jako takový žádný alespoň trochu použitelný opak nemá. Někdy by se mohla použít slova jako anarchie, kocourkov, bláznovství… Ale vždy jen hodně omezeně v nějakém konkrétním smyslu

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

hjghj hvjf

Příspěvek smazán administrátorem.

Postmaster

Matesax
Z toho, co jsi napsal je opakem ekonomiky IDEALISMUS, protože ekonomika se točí okolo REALISMU vše co je v přírodě inteligentní to je myslí realisticky a tak to funguje ekonomicky, otázkou je, proč jsou lidi tolik pod vlivem svých naivních ideálů že to vede ke vzniku konzumního očistce kde jsou vysoké daně, ve kterém mají lidi blbou náladu, a tak kouří a pijí alkoholické nápoje nebo věří na pitomsti.

Disraeli

Ne to není… to jsou jen kecy.
V přírodě nic ekonomicky nefunguje, ekonomika je čistě v lidské společnosti, díky obchodování/spo­lupráci zprostředkována jejími pomocníky/usnad­ňovateli (penězi).

Postmaster

Dej sem odkaz na to, že v přírodě ekonomika nefunguje a že u lidí ekonomika funguje

Disraeli

Né že nefunguje, ale neexistuje, ty jelimáne trotlovská. Je to lidský „vynález“, označení použivané jen pro lidskou společnost, na základě spolupráce, obchodu a správy majetku. Správa/hospodaření se statky/majetkem, hospodaření, výrobní činnost a prostředky. Výroba, pře/rozdělování a spotřeba komodit (mj.), daly by se zařadit i služby a podobně (služby ovšem taky fungují na základě výrobků/komodit/stat­ků). Pak už je jen třeba rozlišovat ekonomiku/hos­podářství státní, firemní nebo domácí, popřípadě podle jiných SPRÁVNÍCH celků.
Na to ti postačí i ta nejzákladnější definice ekonomiky.
Ale základy ekonomie tady někomu chybí. :/ Když nechápe ani to slovo nebo jeho význam.

Disraeli

  • trollovská

Dochy

radši důkaz 😉