Lyndkaa

Jak najdu nepřízvučné slovo ve větě?

Smích je kořením života; ten, kdo je smíchem prosolen, žije déle.

Učím se na přijímačky a tenhle výraz jsem ještě neslyšela, takže předem děkuji za všechny odpovědi.

Nejlepší odpověď
annas

Připomeňte si, kde je příízvuk v češtině, co jsou slova nepřízvučná , tedy předklonky a příklonky.

Podívejte se do odkazu.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-to-jsou-slova-prizvucna
--

Zkuste si dát ruku pod bradu a pečlivě vyslovovat. Měla by se vám brada víc pohnout, když vyslovíte slabiku přízvučnou.

Třeba "ten " může být příklonkou, ale nemusí. Zkuste si pečlivě vyslovti, jak je to v této větě. Je na ten důraz?

Smích je – stojí za podmětem .. ten, kdo je … jsou zájmena ten a kdo pod přízvukem?

Když se příklonka k něčemu příklání, nebude stát na začátku věty., pokud sorávně formuluji věštu. Stojí zpravdila na druhém místě.

Zkustte sama, když tak napište, překontroluji.

Příklady
"Mezi příklonky patří krátké tvary zájmen (mě, tě, se, mi, ti, si, ji, jí…), tvary slovesa (bych, bys, by), některé částice a spojky.

Opakuji. Pravidlem zde bývá, že příklonka musí stát za první významovou pozicí (např. podmět, přísudek) pozicí ve větě.

Předklonky – Tatínek Amaminka. PAN Veselý. .

Další odpovědi
ivzez

K nepřízvučnému slovu snad odpoví Annas (já žádné nevidím).

K citátu → já znám verzi, kterou měl vyslovit Karel Čapek:
„Humor je sůl země, a kdo je jím dobře prosolen, uchová se dlouho čerstvý.“