Franta_Intoš

Jak nainstalovat lubuntu a zároveň odinstalovat win XP???

Dobrý den. Většina z vás už zaregistrovala, že se pokuším rozjet starý noťas. Poradí mi někdo jak nainstalovat lubuntu, bez nutnosti jiného PC?? Potřebuji zároveň odinstalat win XP tak, aby spolu nesoupeřili. Nevím sice jak funguje instalace OS ale doufám že to není příliš složité (jasně, chápu že instalace softwaru je složitá sama o sobě, ale myslím to tak, že to nemá být tak složité jako třeba jako atomová věda nebo vyslání rakety do vesmíru…)
Díky moc za odpověď

(popřípadě mi můžete psát rady na garry10(zavináč)sez­nam(tečka)cz )

PS:to v těch mezerách je tam aby mi to systém nesmazal…

Nejlepší odpověď
aliendrone

Prostě nabootoj instalační médium (DVD, flashku) s Lubuntu a postupuj dle pokynů. Na „odinstalaci XP“ zapomeň, ty zmizí samy okamžitě, důkladně a natrvalo při rozdělování pevného disku na datovou část a swapák. POKUD si je nebudeš chtít zachovat VEDLE Lubuntu pochopitelně. I tohle by měl instalátor umět. ;) :D :D

Pokud něčemu nebudeš rozumět, tak to nech na předvolbách instalátoru, žádá „atomová věda“ to opravdu není, neboj nic. :)

Další odpovědi
cochee

Hrdý Linux nikdy s ubohými Windows nebojuje, nechává je v klidu žít vedle sebe – pokud přinainstalujeme nějaké distro Linuxu a na disku je vedle windowsovského oddílu nepřerozdělená kapacita, Linux se tam usadí a instalaci Win respektuje a některá distra dokonce položku startu do Windows automaticky vytvoří v zavaděči (bootloaderu). Naopak to ale vůbec neplatí – přiinstalujeme-li Windouzy na PC již obsahující Linux, windowsovský zavaděč vůbec linuxové oddíly nezná a ignoruje je. Nevím teda, na co bys potřeboval jiné PC k instalaci, protože i pod Win lze vypálit linuxový instalační disk, případně vytvořit instalační flešku. Jak jsem říkal, Windows mohou na noťasu koexistovat s Linuxem, pokud je však ultimátně chceš odstranit, stačí při instalaci Linuxu zrušit windowsovské oddíly (a vzniké místo použít pro potřeby Linuxu) a je odinstalováno během pár sekund. Instalace Linuxu je stejně málo složitá jako u Windows, jistě najdeš na netu nějaký aktuální postup, co a jak. Trošku starší článek na toto téma viz Zdroj:, v článku odstavec „Instalace Lubuntu plná verze“.

Zdroj: https://premsvo­.wordpress.com/lu­buntu-instalace/

anonym

Toto se nastavuje ve čtvrtém kroku instalačního průvodce LUBUNTU. Viz obrázek: http://imgbox­.com/DtuhZ9iB … vybíráš tam hned první možnost „VYMAZAT DISK A NAINSTALOVAT LUBUNTU“

Je to ten nejjednodušší způsob instalace, neřešíš žádné rozdělení disků, žádný multiboot, zkrátka pohodička.

Kepler

Já bych si rozdělil disk a XPéčko si zachoval. Zdaleka ne každý program funguje i na Linuxu.

anonym

tady jsou zachyceny všechny kroky instalace lubuntu, výběr typu instalace na celý disk s výmazem předchozího systému je v kroku 4 https://bit.ly/3jdGfmp

aliendrone

cochee>>> Kdyby jen Widle Linux ignorovaly, jenže ony (alespoň co jsem zkoušel) vynutí svůj NT-loader a tím zruší seriózní GRUB či jiný bootloader.

cochee

No v podstatě jsem to nešikovně napsal, naštěstí bootloader je jen bootloader, linuxovské partišny zůstávají nedotčeny.

anonym

zkrátka pokud se instalují linux a windows systémy na jeden disk, vždy se musí instalovat windows jako první a linux jako druhý … pak je to v pohodě 🙂

cochee

Tak.

anonym

… nebo windows vyhodit úplně.

zjentek

Aliene, to už mám za sebou, rozdělovat disk na datovou část a swapák. Enyvej, z půl terra disku mi tam zůstalo jen nějakejch 500MB datový části a ostatní je pryč, jako by nebylo. Super věc, ten Linux. Když pak chceš do systému nabootovat zase wokna, tak seš v pěkným kýblu i s celým diskem. Ne ty, bo seš profík, ale třeba laik. A franta intoš bude brzy taky v pěkný pasti, pokud mu ty info budeš podávat, jak je tady podáváš. Holt musíš pochopit, že ne kařdý intoš má 95% mozku automaticky elektronického. (;

aliendrone

zjentek>>> Gmm, tož to je mi líto. V tvém případě (TIPUJI) sis asi moc „pohrával“ s velikostmi a počtem diskových oddílů.
Neboj, místo ti NIKAM nezmizelo (i když z 500GB máš jen 500MB – možná ses přepočítal v převodech jednotek?), každopádně se to dá snadno opravit.

Ve správci disků (třeba GParted) disk otevři a čekni ho. Určitě ti tam najde „volné/nevyužité“ místo, hele půl tera jen tak nikam nezmizí. Z něj udělej oddíl a zformátuj ho. Bude se ti jevit jako další (logický) pevný disk.

Raději ani nebudu psát o možnosti zvětšit (rozšířit) 500MB oddíl na ten zbytek (tedy 500GB) při zachování systému. Jde to (a vážně to není těžké), ale být tebou, tak bych si o tom něco přečetl, než se do toho pustíš. Zkraje prostě jen „oživ“ to „ztracené místo“ na disku, jak píši, aby šlo používat.

https://www.li­nuxexpres.cz/sof­tware/znate-gparted