Kelt

Jak naformátovat disk v počítači?

Tak jsem si pořídil 256 GB kartu, kterou jsem měl v Tabletu, po určité době mi karta nefungovala, proto jsem soubory převedl na PC. Karta ale obsahuje pár souborů, které nejdou odstranit a na kartu nejde nahrát další soubory. Mám tam 0 souborů, 6 složek, velikost souboru na disku je 0 GB. Zkoušel jsem to odstranit v Total commanderu, nereaguje. Mám nějaký program na formátování, ale nevím, jak ho použít, zda mi to naformátuje správný disk. Je tam asi 5 možností a nevím, kterou použít.
A protože 250 GB karta stojí přes 1000 Kč, tak koupě nové karty je poslední možnost. Pokud bych odstranil soubory, které jsou stejně prázdné, mohl bych zase kartu používat. Nevíte, kde je chyba a co dělat? Děkuji.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Kelt>>> Jsem zmaten! Máš tam pár souborů, což znamená 0 souborů a 6 složek s 0GB? No to je fuk. ;) :)
Takže pokud karta není fyzicky chráněna (a takových moc není), tak ti stejně formátování nejspíš nepůjde v žádném programu. Budeš muset jít HLOUBĚJI a použít správce oddílů, tedy zrušit stávající oddíl (či jeho rozdělení) a vytvořit NOVÝ a teprve PAK naformátovat (tebou zvoleným/poža­dovaným souborovým systémem). Jde to prý i ve widlím správci disků, ale neporadím, widláckým utilitám se vyhýbám seč můžu (životní zkušenosti). Jestli můžeš, použij linuxový GParted – easy, pochopíš i BEZ večerního studia. :)

Další odpovědi
Filip84

Jasně, to se stává, nejsi první, ani poslední.

Buďto je ten Hebel rozbitý, a je-li rozbitý, je rozbitý, budeš muset koupit druhý, nebo není rozbitý, a pak formátování pomůže. Pokud bys na tom měl opravdu cenná data, jsou odborníci, kteří Ti je z toho vytáhnou, ovšem cena není rozhodně lidová.

Jinak se vyprdni na nějaký Commander, programy etc., a:

  1. Vraž kartu do počítače. Můžeš použít originál slot na SD kartu, nebo USB adaptér, pokud Ti ale slot na compu funguje spolehlivě, adaptéru netřeba.
  2. Otevři „Tento počítač“.
  3. Tam bys měl vidět „Zařízení a jednotky (počet)“. Pokud to není rozbaleno, klikni na to, rozbalí se to. Měl bys tam vidět něco, jako „SDHC (G:)“, najeď na to myší a klikni pravým tlačítkem.
  4. Rozbalí se Ti menu, a v něm najdi položku „Formátovat…“.
  5. Klikni na ni levým tlačítkem myši.
  6. Otevře se Ti dialogové okno, něco, jako „Formátovat SDHC (G:)“.
  7. Na něm uvidíš „Obnovit výchozí nastavení zařízení“, na to klikni levým tlačítkem myši.
  8. Pod tím bude okno nazvané „Jmenovka svazku“, něco tam napiš, pokud to systém nedoplnil sám, případně pokud chceš pojmenování disku změnit. Prostě: nenechej to prázdné.
  9. Pod tím je „Možnosti formátování“, a pod tím „Rychlé formátování“. To zruš!!!
  10. Pod tím je tlačítko „Spustit“, na to klikni levým tlačítkem myši.

Bude to trvat, někdy i dost dlouho, doporučuju neheblovat s compem, pokud se pohnou kontakty SD karty, ona se odpojí, může se nenávratně poškodit. Ideálně to udělej třeba tak, že pak půjdeš spát, no prostě raději při tom formátování počítač nepoužívej.

Buďto to vyjde, nebo nevyjde. Když to nevyjde, můžeš to zkusit znovu, třeba 1,000×, může se napodruhé zadařit, ale spíš je ten disk prostě poškozen. Ony SD karty odchází, docela, nic nového pod sluncem.

Hlada

Už se mi mnohokrát stalo, že kartu nebylo možné naformátovat v počítači. Vždy se mi ji ale podařilo oživit nízkoúrovňovým formátováním.

Schluker

@Filip84: zrovna u pametovky je rychle formatovani vhodnejsi…

Filip84

I pokud jsou poškozené clustery? Nehrozí pak, že už se jí nepodaří vůbec obnovit?

Nehádám se, neznám všecko, jenom se ptám. Tak mu to, nějak co možná nejvíc polopatisticky, rozepiš.

Schluker

Ja na ty zdlouhavy obecny navody moc nejsem, radsi to resim konkretne podle pripadu, ale to na odpovedi moc nejde.

V principu jde o to, ze “pomalym” formatem se karta zbytecne opotrebovava.

Spis to vidim na poskozenou tabulku souboru. Obecne zivotnost pametovek neni kdovijaka a vic se vyplati poridit novou. Pri dnesnich cenach to neni zadne drama.