ivzez

Jak na změnu ikon a změnu výchozích programů ve Windows 7 Home Premium?

K úpravě vzhledu a pracovního prostředí Windows používám už roky program Desktop Architekt, který umožňuje vedle „grafických“ změn i změny zvuků. Do Windows XP fungovalo vše bezchybně, ve Windows 7 Home Premium se mi nedaří nastavit změnu ikony dokumentů, textových souborů a některé další ikony. Zajímavé je, že Windows 10 mé změny akceptují.

Ze zvuků se mi podařilo změnit vysypání koše, ale melodii pro spuštění a ukončení Windows už ne.
__

Výchozí programy:

Potřebovala bych nastavit výchozí program pro „textové“ (TXT, INI, INF, CSS, HTML) z Notepadu na Metapad + názvy těchto souborů. Proklikám se k požadovanému programu, ale Windows 7 jej nechtějí akceptovat.

Uvítala bych i změnu názvů, např. místo „Šablona stylů CSS“ jen CSS nebo místo „tfanView File jenom příponu (BMP, JPG, PNG, …).

Dá se s tím něco dělat?
__

K prohlížení obrázků používám Irfan View, chtěla jsem v něm otvírat také ikony, ale pak se v adresářích (ve složkách) nezobrazují jednotlivé ikony, místo nich se jim přiřadí „univerzální“ ikona Irfan View. Co s tím? (Ve Windows XP jsem tento problém neměla.)

___

Řeším to zástupci obou programů ve složce SendTo, ale otvírání přes pravé tlačítko myši je pomalejší a zbytečně „krkolomné“. Napadne prosím někoho „elegantnější“ řešení?

Děkuji za odpovědi.

Odpovědi
aliendrone

No, jde to pochopitelně i na Sedmách. Jestli jsou s tím problémy, pravděpodobně je to způsobeno nějakou čistící utilitou (CC Cleaner apod.), resp. jejím necitlivým použitím. (narušená integrita registrů) ;)

V zásadě se snažím tyto programy nepoužívat, protože obecně platí, že freeware je NEJDRAŽŠÍ soft vůbec. Typicky CC Cleaner si nezapomene doinstalovat autospoušěcího daemona, který pořád „smrdí na pozadí“ (a co dělá víbůh, většina lidí se domnívá, že „šmíruje“, každopádně ZPOMALUJE)

Asociovat soubory k programům je jednoduché i bez externích utilit. Ve „Start menu“ byste měla mít položku „Výchozí programy“ (pokud v důsledku nějakých „úprav“ tam není, musíte na to jít přes ovládací panely>programy. V „Přidružit typ programu nebo protokol“ to můžete krásně a snadno měnit, To samé platí i pro zvuky (přiřazovat je konkrétním akcím systému) – to ovšem musíte udělat ve „Vzhledu a přizpůsobení“ v „individuálním nastavení“ > zvuky.

Co se týká změn (zestručnění) popisků, tak to podle mne nejde provést nastavováním widlí, musela byste na to přes registry (změnit údaje daných textových hodnot), každopádně jsem si jistý, že takto by to šlo. (Neznám příslušné klíče k přepsání, tudíž jestli o to tolik stojíte, musíte hledat sama v registrech NEBO googlit.)

Problém s ikonamy Irfanu znám, kdysi mi udělal totéž. Neřešil jsem to, ale tím pro mne Irfan skončil, nadále ho už nepoužívám. Stejně je to dnes „tučné prase“ oproti dobám svých začátků – je z něj monstrum podobné jako se svého času stal z původně vynikající utilitky Nero burning ROM neskutečný opruz. Alternativou by byl skromnější XnView)
Venkoncem na ikony je LEPŠÍ nějaký ikoneditor, osobně preferuji „Greenfish icon editor“ (mám starou dvojkovou verzi pro 32b, ale chodí slušně i na 64b OS). Dokonce chodí i „z adresáře“ (s mírnými potížemi – pokud ho jednou nainstalujete, tak adresář s programem stačí zkopčit a zazipovat – pracuje solidně i bez zápisů v registrech pouhým spušněním exesouboru (v případě následné reinstalace OS, prostě podobně jako „portable“ programy), widle ho ovšem tvrdošíjně ignorují. (V takovém případě nejde nastavit jako výchozí a i když má vlastní ikonu programu, stejně mu widle na zástupci přiřadí defaultní, to ovšem pro mne nejsou zásadní věci, hlavně se se necpe do registrů). Na druhou stranu je to takový „švýcarský nožík“ na obrázky – poradí si nejen s ikonami, dobře (snadno) mu jdou animované gify, i základní editaci umí (kam se hrabe MS Malování) včetně bevelingu a glowingu (!), ovšem je to editor. Na komfortní prohlížení (prezentaci) je o ničem, ovšem na to stačí prozměnu defaultní microsoftí utilitka. ;) :)