annas

Jak na základní škole kdysi učitelé trestali neukázněné žáky a jak je trestají dnes?

Pamětníci, vzpomínáte na tresty učitelů? Jaký máte názor na tresty ve škole?

Dnes aby se kantor bál, jestli ho rodiče dětí nezažalují…

Podobná otázka byla položená, ale šlo obecně o názor na fyzické tresty.

Nejlepší odpověď
casey

Nejsem az takovy pametnik, ale moji rodice ucitelce rovnou rekli, ze, kdyz budu zlobit at mi jednu „streli“, hned na miste a tata to vzdy dokoncil jeste doma. Nebo tahani za vlasy, stani na hambe…Jakkoli se mi to jako diteti nelibilo, tak dnes musim rict, ze jsem pro.
Bohuzel mnozi rodice jiz ztratili soudnost.
Muj kamarad uci na zakladni skole a, kdyz kolikrat vypravi, tak clovek krouti hlavou. Zrovna nedavno zak rozbil okno a druhy den prisel do skoly s rodinnym pravnikem, ktery to prisel urovnat vetou, ze to jeho klientovi nedokazou. Ja bych drive dostal facek nepocitane a okno by rodice pochopitelne zaplatili.

Další odpovědi
dědapetr

Pamatuji si na tahání za kotlety a natažené ruce z pravítkem,stání v koutě a pod.Dnes trestají žáci učitele,jak je vidět na netu.

anonym

Jé je,kdo by si nepamatoval tresty učitelů.Byly buď fyzické nebo psychické.Třeba taková facka přes celou hubu,až žák přeletěl přes lavici,nebo tahání za kotletky takovou silou,až učiteli zůstal chomáč vlasů mezi prsty,házení svazkem klíčů,lámaní dřevěných pravítek,trojú­helníku,kruží­tek o záda nebohého žáka a nebo zesměšnění žáka před spolužáky,to bylo něco ! No a stokrát opsat řádek a nechat doma podepsat od rodičů bylo snad každý týden.Ještě jsem si vzpoměl na předpažené ruce,na nich pár knih a stát nehnutě na hanbě.Ale jsem přesvědčen,že nám to nikomu z nás neuškodilo. A dnes ? To aby učitel používal různé hmaty a chvaty,nosil u sebe obranný sprej a obušek!

Andělé

Pamatuju si jak,jak pí.učitelka mlátila v 2.třídě žáka hlavou o zed,všichni jsme se jí pak báli.(bylo to před 30 léty).
Když někdo mluvil o vyučování,přilítl mu na hlavu nebo kam se pí.učitelka trefila svazek železných klíčů.To byl šok,bylo to nečekané a my jsme z toho oněměli 😁
Můj osobní názor na srovnání je takový,že všeho moc škodí,chtělo by to zlatou střední cestu.My jsme se tak báli,že jsme měli někdy problém se vůbec přihlásit a projevit se,protože přísná pí.učitelka měla při špatné odpovědi strašidelný výraz.Ale nepamatuju se,že bych se bála tolik fyzick.trestů,ty zase nebyly tak časté,spíše přehnané přísnosti.Ale autorita je důležitá a na školách kdysi byla,nikdo si k učitelům nedovolil ani kapku z toho,co si dovolí dnes.
V současnosti netrestají vůbec,mají to myslím zakázané a tj.také špatné.Nevyhýbala bych se fyz.trestů na školách,pokud by si to žák zasloužil,ale nesmělo by to být přehnané,jako za mě.
Je to sporné,protože dnes mají studenti i žáci na zákl.škole sebevědomí,které je také velmi důležité,ale stejně tak,je důležitá autorita k učitelům.Bez ní to jde z kopce dolů a obdivuju dnešní učitelé,jakou musejí mít trpělivost.Já bych na to psychicky tedy neměla.
Učitelé by si zasloužili mít před studentama autoritu,ale ta stále více upadá,žáci si myslí,že oni jsou páni.
Přeju všem učitelům hodně pevné nervy…:-)

ten který je

Možná jsem to už psal.Ve škole jsme po nějakém maléru měli dvojí volbu: a)Předvolání rodičů do školy
b)Pár facek od ředitele školy a žádná poznámka
Každý si vybral raději pár facek.:-)
Dnes chybí autorita a padají veškerá dosavadní tabu.

Drap

V době kdy jsem já navštěvoval základní školu, tak to nebylo nic nezvyklého. Občas nějaká facka, vytáhání za uši, tahání za vlasy za ušima, občas hozené klíče, někdy několikrát pravítkem. Někteří kantoři byli dost tvrdí, nebylo to nic příjemného. Ovšem měli respekt a dokázali si sjednat pořádek. Nikdy jsem si doma nestěžoval, že jsem od někohodostal pár facek. Dobře jsem totiž věděl, že pokud bych něco takového řekl, takže by následoval doma trest další. Někteří učitelé byli i demokraté, u těch jsme si mohli vybrat. pár facek, nebo poznámka. Vždy jsem si vybral pár facek.

Deli

Na naší ZŠ (dcera 4. třída) je zaveden bodový systém.
Za pozitivní činy (účast na fotbalovém zápasu za školu, pomoc učitelce ve volném čase atd.) dostávají děti plusové body.
Za neukázněnost, drzost, zapomínání úkolů apod. dostávají body mínusové.
Navzájem se neodečítají a jejich stav má dítě na vysvědčení.

jendahun

Nerad vzpomínám na základku,fyzické tresty jsem zažil běžně,učitelky mě fackovaly dost často,byl jsem poněkud prostořeký a všechno jsem okomentoval.Byl jsem taky nejmenší ze třídy.Na učňáku jsme měli vojenský dril a mlátili nás mistři běžně.Měli jsme respekt před učiteli,ale co jsem se naučil ve stresu,rychle jsem zapomněl.Nějak se mi šprajclo podvědomí a rychle jsem to z hlavy vytěsnil.Dnes na všechno trochu měním názor.Mají to těžké ti učitelé.Mají naučit,nebo vychovat k respektu a slušnosti žáka?To druhé by měli dělat rodiče.

iceT

My jsme byli slušná a poslušná třída,naši učitelé(hlavně třídní učitelka)si dokázaly zjednat respekt i bez fyzických trestů.
Jen jednou jedinkrát vypěnila a o žáka zpřehýbala ukazovátko.Na chodbě,abychom to neviděli.Pak nám byl spolužák odebrán a odeslán do té zlobivější třídy a vyměněn za spolužačku,která zase nezapadala do své třídy.