Dixina

Jak na výpočet marže

Dobrý den, prosím Vás o radu. Otvírám pila. Potřeboval bych poradit, jak vypočítat marži. Nakupuji dřevo, platím dopravu ( ve velkém, vždy nakoupím celý valník klád), platím elektřřinu a pak klasicky odvody – soc., zdr, poj, daň. Nevím, jak správně rozpočítat náklady na jednotku u mě metr dřeva. Problém ještě je, že dřevo prodávám za různé ceny (nejen dle tvrdosti dřeva, ale i že je to na prkna, hranoly, ,krovy. Prosím, poradíte mi, jak na to? Děkuji mnohokrát.
Doplňuji:
Jsem baba :) dotaz píši za bráchu.

Takže asi nejdřív je nutné propočítat jeden valník. Kolik stálo dřevo na něm, náklady na dopravu a hlídat za jak dlouho z toho vyrobí např. prkna, trámy. Dejme tomu,že za 5 dní (tj. 1/4 nákladů na měsíc – soc, zdr. poj., elektřina). Pak dejme tomu náklad na to dřevo byl 100,– za kubík dřeva, náklady na ten kubík byly také 100,–, dělal to třeba jeden den. Takže by si měl určit třetí složku ceny prodejní – hrubý zisk? Např. ještě 100 korun ke kubíku, z té částky ještě odvede pak vlastně daň, je to tak ?
Nebo jsem mimo?

Nejlepší odpověď
Pepa25

To co počítáte se jmenuje kalkulace. První je zapotřebí rozdělit náklady na přímé a nepřímé (různé režie atd.). Přímé (vstupy typu řezivo a elektřina) se lehce vypočtou na danou jednotku (např. kubík dřeva), nepřímé se musí přepočíst přes nějakou základnu. Kalkulace je samozřejmě různá pro různé výrobky – mají různé náklady i ceny – a jedním z jejich výstupů může být i doporučení, jaký je nejvýhodnější sortiment.
Obecná úvaha je dvojí možná: spočítám náklady včetně kalkulace nepřímých a nastavím cenu (cenová kalkulace) nebo naopak cenu vezmu jako danou (nemůžu prodávat řezivo dráž než konkurence) a spočítám, zda mi pokryje všechny náklady vč. nepřímých …

Další odpovědi
gecco

A ptáš se na:

  1. výpočet marže z rozdílu ceny nákupu (zpracování…) a prodeje
  2. stanovení marže (aby ses uživil/a – tváříš se jako baba, píšeš jako chlap 🙂 )

Doplňuji:
Omlouvám se – jsi mimo a současně mimo nejsi…
😉
Já pořád nevím (kdyžtak pokračuj v Diskusi), jestli chceš marži stanovit (tedy tak, aby se z toho brácha uživil) a nebo vypočítat (tedy aby rámcově věděl, z čeho platit daně)…
😉
___

  • „jeden valník“ – tuhle jednotku nezná ani fyzika, ani Finanční úřad
  • pokud k tomu zamícháš „sociální a zdravotní“ – už vůbec netuším

😉
___
Je to jednoduché

  • pokud jde o daně, ať se brácha domluví s nejbližší (slušnou) účetní
  • pokud o to, aby vydělal – potřebuje ´podnikatelský záměr´ (kromě informací, které jsi napsala, jich bude muset dodat spoustu navíc…) – ideálně by mu v tomto případě mohl pomoci člověk, která zpracovává žádosti o provozní úvěr v bance (ne ten přepážkář, člověk, která této ekonomice rozumí – opravdový schvalovatel, ekonom…)

Drap

Pokud od prodejní ceny odečteš všechny náklad( cena materiálu, odvody, elektřinu a všechny ostatní režie, zbyde ti zisk. Lze postupovat i opačně. Vše musíš rozpočítat na nějakou jednotku . Například necháš si dopravit 10 kubíku dřeva, kde tě bude doprava stát 1200 Kč, náklady na dopravu jednoho kubíku jsou 120 Kč. Tímto způsobem musíš rozpočítat všechny náklady.

Dixina

Dixina: děkuji Vám oběma za Vaše odpovědi. Asi bráchovi řeknu, aby si našel nějakého zkušeného rádce a účetní, bude to lepší. Díky za rady.