luckykubrt

Jak na vás působí Zlaté pravidlo ?

Je Ježíšovo Zlaté pravidlo: „Cokoliv chcete, aby vám lidé činili podobně čiňte jim.“ v souladu se satanským: „Čiň čertu dobře peklem se ti odmění ?“

Nejlepší odpověď
marci1

Není v souladu. „Zlaté pravidlo“, uváděné v bibli je o tom, aby člověk sám jednal tak, jak si přeje, aby jednali ostatní vůči němu (tedy dobro za dobro). 🙂
„Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění“ je české přísloví, které je opakem „Zlatého pravidla“, tedy vykonáme dobro a zlem,či nevděkem bude odměněno. ☹

Další odpovědi
MK44

Nevím, co má rčení „Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění“ společného se satanismem. Nicméně není v rozporu se „Zlatým pravidlem“. To známe v různých podobách či formulacích, jako „Čiň druhým tak, jak chceš, aby oni činili tobě“, „Nečiň jinému, co nechceš, aby jiní činili tobě“, „Chovej se k ostatním tak, jak chceš, aby se ostatní chovali k tobě“ apod. z různých zdrojů. Najdeme ho u řeckých antických filosofů, určitě u Platóna, a v Číně u Konfucia, celá staletí před Ježíšem. Nicméně je správné, že jej autoři evangelií do svých děl zahrnuli.

„Čiň čertu dobře a peklem se ti odmění“ je pouze básnickým vyjádřením poznatku, že když se ke druhým chováme špatně, jdeme jim v tom příkladem, a oni nám to oplatí. Výrazem „Činiti čertu dobře“ se myslí konat zlo. To činí čertu dobře, neboť, jak známo od středověku, čert tak získá tvou duši a skončíš v pekle. Psycho-sociální mechanismus pracuje naprosto stejně jako u Zlatého pravidla. Nebo spíš dokonce daleko spolehlivěji. ☹

Každé takovéto „pravidlo“ nebo „přikázání“ je, snad aby se dobře pamatovalo, určitým zjednodušením. Budeme-li rozpitvávat různé situace v praxi, nemusí být snadné najít správné řešení toho, co je dobro. Například nevím, jak se Zlaté pravidlo uplatňuje v SM salónech … 😉

Tak takhle nějak bych to pojal.

dubraro

Zlaté pravidlo?
Kdo má zlato, určuje pravidla.

Mc Merkurion

… bylo by velmi moudré, když se tady chceš ohánět vírou a Ježíšem, si ji alespoň přečíst, aby jsi zde něco nekomolil, ono zlaté pravidlo totiž zní: „Co nechceš aby lidé činili tobě, nečiň ani ty jim.“ … neboli „zub za zub, oko za oko“ … je vidět, že jsi na katechismu asi chyběl …

luckykubrt

Dubraro: A může člověk, který sice má zlato, ale jinak neposlouchá Jehovu a neřídí se jeho morálkou získat věčný život, který Bůh slibuje svým věrným křesťanům ?

dubraro

Žádný Jehova bůh není. To není pravé Boží jméno. Vzniklo nesprávným čtením hebrejského textu.
Pravé Boží jméno vyslovoval pouze velekněz jednou do roka ve vnitřní svatyni židovského chrámu. Nikdo jiný je neznal a kdyby znal, nesměl je vyslovit. Protože chrám a velekněží již dva tisíce let neexistují, je dost možné, že to jméno už nezná nikdo.

Roman71

Dovolil bych si oponovat. Vyšla studie hebraisty jménem Nehemia Gordon, který popisuje důvody a správnou výslovnost Božího jména Jehova.
Tvrzení, že je tato výslovnost zkomoleninou, se opírá o argumentaci katolické církve a jejích snah potlačit používání Božího jména.

Jak byste vysvětlil, že Boží jméno běžně vyslovovali Boží služebníci v minulosti a nebránil se tomu ani Ježíš? To byl také historický omyl?

luckykubrt

To je pouze tvůj mylný názor. Bůh Jehova zjevil své Jméno Mojžíšovi a je to základ prvního přikázání: „Já jsem Jehova, nebudeš mít žádné jiné bohy proti mému obličeji.“ No a nevěrní kněží si Boha přivlastnili pro sebe a zakazovali ho obyčejný lid používat. stejně jako dnes římskokatolická církev se staví do pozice Boha. Ale přitom uctívá Antikrista. :P V dnešní době se splňuje Jehovovo proroctví, že pravé uctívání bude znovu obnoveno. Je náhoda, že se v minulém století našli Izajášovi svitky, kde je Boží Jméno nebo to je Jehovův záměr, aby se splnilo proroctví, které bylo napsáno před 3 000 lety ? 😉

Mc Merkurion

… může, všichni jsou prodejní, a jehovisti dvakrát …

luckykubrt

Ale ne Jehova Bůh, který miluje právo a spravedlnost. Je nepodplatielný a neměnný… zásadový. Ničemný člověk, který hřeší Jehovu Boha nepodplatí. :P

luckykubrt

Mně to rčení: „Čiň čertu dobře peklem se ti odmění.“ přijde spíše, že můžeme druhé sytit a pomáhat jim, ale pro lidi, kteří jsou služebníci ďábla jsme stejně k posměchu nebo jsou křesťané podle Ježíše stejně pronásledováni nebo dokonce zabíjeni, protože se právě snaží žít ve zbožné bázni před Jehovou Bohem… ďáblovým úhlavním nepřítel, když se proti němu vzbouřil, aby uchvátil uctívání pro sebe. ☹

luckykubrt

tedy … nepřítelem. Rozhodně si ale žádný normální člověk nepřeje, aby byl pro svoji víru pronásledován. Dalo by se očekávat, že když se budu k druhým dobře chovat budou se i ti druzí dobře chovat ke mně. To by ale museli být všichni jednotné víry. 😉

Roman71

Ano, Ježíš řekl několik zásadních informací, které jsou dnes velmi aktuální:

  1. „Jestliže pronásledovali mne, budou pronásledovat i vás“ (Jan15:20)
  2. „Miluj bližního svého, jako sám sebe“ (Matouš 22:37–39)
  3. "Podle toho všichni poznají, že jste moji učedníci, budete-li mít mezi sebou lásku.“ (Jan 13:34–35)

Celému světu se není možné zavděčit, protože mu vládne Boží odpůrce. Tak alespoň mezi pravými Božími ctiteli je jasné poznávací znamení. :)