RickTWD

Jak na tisk A4?

Rád bych si vytiskl obrázek v HD kvalitě na celý papír A4. Od zaměstnance tiskárny mi bylo však řečeno, že každá tiskárna dělá 4mm okraje a tudíž tisknout do krajů nejde. Řídil jsem se podle jeho rad do programu, ve kterém upravuji fotografie jsem zadal rozměry A4. Vyjel mi však rozpixelovaný obrázek, který nevypadal hezky.
Moje otázky zní:
Je to pravda, opravdu nejde tisknout do krajů?
Pokud ano, jaké rozměry mám zadat do programu, v kterém upravuji fotografie, aby byl obrázek tisknutelný a v HD kvalitě.

Omlouvám se za laický popis, ale v grafické se stále vzdělávám.

Děkuji všem za případné odpovědi.

Nejlepší odpověď
mosoj

  1. Nemáš vůbec ponětí o datové velikosti obrázku a fyzické velikosti.
  2. Jsou tiskárny které umí tisknout bezokrajově. Jinou jsem dosud nevlastnil ( 5 tiskáren). Při tomto tisku přijdeš cca o 5 mm ( tiskárna tiskne přes okraj). Je třeba s tím při kompozici počítat.

3. Jakou měl fyzickou velikost v pixelech obrázek který jsi chtěl vytisknout. Typuji, že velmi malou. Také je třeba se naučit co je to DPI či PPI a jejich vazby na fyzický rozměr obrázku .
Pojem resample by bylo také dobré znát. Obrázek pod 100 DPI je nekoukatelný!!

Obrázek pouze podle potřeby uprav bez změny velikosti. Velikost nech tak jak vylezl z foťáku. Tiskárna si s tím poradí, tam nastav velikost papíru na A4!. Pokud potřebuješ výřez tak již musíš počítat DPI!! Zde již opatrně, záleží na velikosti snímku vypadlého z foťáku. Někteří profi tiskaři chtějí přesně spočítané fotky, ale tam pak již musíš brát v potaz to DPI. Doma to nepotřebuješ. O profesionalitě daného tiskaře pochybuji, jinak by netvrdil, že nelze tisknout bezokrajově. Nicméně to lze řešit tak, že se tiskne na větší formát papíru rozměr A4 a ten se pak ořízne na tu A4.

Další odpovědi
Hlada

Některé tiskárny podporují bezokrajový tisk. Doporučuju přečíst si návod a seznámit se také s obsluhou utilit, které se zpravidla s tiskárnou dodávají. Umožňují různé korekce obrazu.
Pochybuju, že by se z HD dala udělat tak velká fotka. Vždyť to má jen 2 MPx.

Dochy

Hele, zjevně máš problémy s terminologií. Co je podle Tebe HD? HD se vztahuje k TV a obecně videu. Jakékoli HD bude při prostém roztažení na A4 zblízka (vzdálenost odpovídající držení v ruce) nekoukatelné. Pokud to má být obraz na zeď s předpokládatelnou vzdáleností pozorovatele kolem 2m, mohlo by to být OK.

Kdo má být zaměstnanec tiskárny? Existují tiskárny, které tisknou bezokrajově. Přinejmenším by to měli umět (alespoň některé) inkoustovky od CANONu (minimálně všechny 2 typy se kterými jsem měl dosud tu osobní čest).

mosoj

Nevím jaký HD máš na mysli.
Pokud 720 * 1280 tak kvalitní fotka v rozlišení 300 DPI může být veliká maximálně 6 × 11 cm
Pokud 1080 × 1910 tak kvalitní fotka v rozlišení 300 DPI může být veliká max. 9 × 16cm

Pokud budeš tisknout na větší formát, bude se kvalita s velikostí formátu postupně zhoršovat až do jednotlivých pixelů!