cvikra

Jak na rajčata?

po zasetí semínek rajských jablíček mě do týdne vzešli ale jsou to tenké nitky se dvěma děložními lístky .jak dosáhnout jejich zpevnění?

Nejlepší odpověď
hanny 2

Semínka sázím do kelímků za okno-3 do jednoho kelímku,vyskládám je do truhlíků,aby se s nimi snadněji manipulovalo,nej­dřív pod folií,jak začnou růst tak aby nevyrostly nitky,tak je dávám na noc na balkon,aby se zamezilo růstu do výšky a zesílily do šířky.Ráno zase za okno,pořád zalíval,nesmí vyschnout!

Další odpovědi
dědapetr

Vybraná semena rajčat vyséváme v druhé polovině března, možno až do poloviny dubna, záleží na odrůdě. Výsev provádíme do výsevních misek, truhlíků, nebo do připravených sadbovačů, nejlépe ve skleníku, teplém pařeništi, nebo za oknem. Pozor na teplotu, která by neměla přesahovat 20 stupňů, a dostatek světla, aby rostliny nevytáhly.
Zeminu pro výsev rajčat volíme sypkou, ideální je kompost s příměsí písku nebo perlitu, dobrý je i výsevní substrát. Semena vyséváme do hloubky 5mm, a ta vzejdou během 2–3 dnů. Semenáčky pak přepichujeme , když děložní lístky dosáhnou vodorovné polohy. Ideální je předpěstování rajčat přímo v hrncích nebo sadbovačích, ze kterých pak můžeme rovnou provést výsadbu.Velmi oblíbené pro výsadbu rajčat jsou i rašelinové kořenáče, které pak sázíme přímo, a ty se v zemi sami rozloží. Velkou výhodou tohoto postupu je jistota, že při přesazování rajčat nepoškodíme kořenový systém rostliny.

hanulka11

možná jste zasel semínka moc mělce a mají malý kořenový systém -zkusila bych je malinko zhrnout,aby ze zeminy koukaly jen ony lístky a uvidíte jak zesílí.A pak přepíchat do květníčků po 1–2 sazeničkách je to piplačka , kolikrát je přepichuji ještě jednou aby měly každá sazenička svůj květníček , pak jsou sazenice pevné a silné a po zmrzlících sázím naležato /opět aby kořenový systém byl bohatý a sazenice pěkně plodila.Tak přeji ,ať se zadaří.

janek66

Rajčata mají moc tepla a málo světla.Proto se vytahují-jdou za světlem.Potřebují nižší teplotu a více světla.Při pěstování na okně se osvědčilo dát z druhé strany zrcadlo nebo alobal který odráží světlo a rostliny rostou pravidelně.

Děda Louda

Tajemství nítěnek spočívá v nedostatku světla. Při nedostatečném osvětlení rostlinky vytahují, aniž by zesilovaly. Vyrostou z nich bledé tenké sazeničky málo vhodné k pikýrování (přepichování), nedostatečně mechanicky i zdravotně způsobilé k dalšímu pěstování, zkrátka neduživé.

Layla

Světlo v rámci pěstování dělá největší část skvělého výsledku. Je tomu tak jak u květin, tak u zeleniny či ovoce. Pro pěstování rajčat se mi hodně osvědčily Led osvětlení…http://ww­w.konstrukces­chwarz.cz/pris­lusenstvi/pris­lusenstvi/led-osvetleni-pro-pestovani/. Rajčátka byla dozrálá, chutná, šťavnatá…:-)