zvonisek

Jak na průjem?

Co má kdo dělat s níém?

Nejlepší odpověď
annas

Není průjem jako průjem. Může jít o poruchu zažívání, ale i příznak nemoci. Pokud za jeden den nepřejde, měla byste navštívit lékaře.

Stránka Zdraví
"Při průjmech je důležité udržet správné zavodnění organismu. K tomu je vhodný čaj či minerálky. Je třeba také upravit jídelníček. Na střevo má zklidňující účinek uvařená mrkev s rýží, banány, jemně nastrouhané jablko. Naprosto nevhodné jsou potraviny smažené, mastné a tudíž nedietní.

Doporučuje se čaj z řepíku Řepík lékařský Agrimonia eupatoria, obsahuje velké množství tříslovin, léčivých flavonoidů a hořčin. Také obsahuje menší množství kyseliny křemičité, silic a vitamínu C.

Nebo využijte čaj z ostružinového nebo malinového listí. Tyto léčivky obsahují taniny, které mají svíravý účinek na střevní sliznici a pomáhají tělu zadržovat tekutiny.

Čaje také doplní průjmem ztracenou tekutinu, což je důležité pro prevenci dehydratace. Když žádný z čajů nepřinese úlevu, zkuste jitrocel blešníkový – Plantago afra, nebo Líska obecná – Corylus avellana při křečích hladkého svalstva trávicího traktu, dyspepsiích, nadýmání a průjmech. Vnitřně působí líska obecná jako spazmolitikum a diuretikum._

Piji hodně vody a čirých tekutin, abych zabránila dehydrataci. Nejím citrusové ovoce, mléko a potraviny s vysokým obsahem vlákniny alespoň jeden nebo dva dny po skončení průjmu; jím nedráždivé potraviny, například banány nebo bílou rýži.

Při akutních průjmech si beru léky proti průjmu (jejich názvy v odkazu), doplňky na průjem (borůvky, maliny, ostružiny) a hlavně se snažím obnovit střevní mikroflóru, takže si navíc podávám nějaká probiotika. Samozřejmě se snažím odpočívat a na břicho pokládám teplé obklady.

https://www.zdravi-leky.cz/prujem-a-jak-na-nej-vyzrat

Léky proti průjmu jsou v odkazu, ale každý jedinec má jiné zkušenosti. Poradďte se v lékárně nebo navštívite lékaře.

Další odpovědi
dudu

Moc těmito problémy netrpím, ale pokud bylo třeba vždy pomohl Endiaron. Ovšem třeba moje matka tvrdívala, že určitě pomůže červená lucerna, protože ta zastaví i rychlík!

hapiky

Na průjem se musí „od lesa“!

Edison

Někdo by na průjem potřeboval pár facek…