children

Jak na protékající wc?

Dobrý den, mám možná trochu blbej dotaz, ale možná mi poradíte. Mám staré splachovací wc s nádržkou nahoře a špagátem. Nyní se stalo, že záchod začal protékat, když spláchnu na max, a to dost hodně. Stačí trochu pošolíchat s tím splachovacím zařízením a přestane to, nicméně někdy to nejde jen tak jednoduše a taky je to samozřejmě dost otravné. Je nějaký způsob jak tomuto zamezit, aniž bych musel sundávat tu nádržku? Jsem sice docela vysoký, ale i když si vezmu schůdky, jen tak tak dám ruku dovnitř, nehledě na to že tam vůbec nevidím (max když si dám do druhé ruky zrcátko, což je dost nepraktické). Dá se to nějak udělat? A ještě jedna věc k tomu – může to být způsobeno např. vodním kamenem? Když se spláchne a celá ta voda z nádrže proteče dolů do wc, ozve se nepříjemný, chrastivý zvuk, jako by tam někde něco drhlo. Může to být vodní kámen? Myslíte, že by pomohlo, kdybych tam nalil sodu nebo ocet? Díky!

Nejlepší odpověď
gecco

Chemie nepomůže…
Velmi pravděpodobně se časem vymačkalo těsnění a ´vychodil´ plovák.
Pomůže jen nádržku sundat, rozebrat a poškozené díly vyměnit – bohužel ti neporadím jaké přesně, typů splachovadel je více druhů.
Případně – pokud si na rozebrání a složení netroufáš, vyměň celou nádržku.

Další odpovědi
Hlada

Když tak čtu odpovědi z odkazů, které sem dal cukrar, tak se nepřestávám divit. Proboha, kam se podělo řemeslo?
Konstrukcí napouštěcího i vypouštěcího ventilu je několik, tazatel nepíše kterou má, je tedy naprosto nesmyslné mu dávat konkrétní rady. Z dotazu vyplývá jen to, že když stačí „trochu pošolíchat“ s tím splachovacím zařízením a přestane to, tak že chyba bude nejspíš ve vypouštěcím ventilu.
Vzhledem k neznalosti systému není pracovitost, zejména sundávání nádržky na místě. Zbytečně se poruší těsnost trubičky roháčku, těsnění převlečné matice odpadní trubky a na sundané nádržce se houby vyzkouší. Nejdřív je potřeba pořídit si pořádné štafle, kouknout se dovnitř, případně to vyfotit a zeptat se znova. Až na mimořádně vzácné výjimky není potřeba kupovat kompletní ventily. Vesměs jde o několikakorunové těsnění, nejdražší snad balónek. Všechny náhradní díly jsou k dostání. Nejvíc práce dá vyčistění nádržky, když už je člověk v tom.

cukrar

https://www.po­radte.cz/domac­nost-a-bydleni/28819-jak-na-protekajici-wc.html
http://kutilska­.poradna.net/q/vi­ew/101584-jak-na-protekajici-wc
Abych se nemusel opakovat..

mosoj

Zřejmě je vyběhaný mechanismus které ovládá zavírání výpustního otvoru.
Kdyby se jednalo o těsnění bude to protékat pořád.
Jinak platí to co bylo již napsáno.