tereza119

Jak na příklad?

y-1/y+5 – y+1/2y+10 – y-7/15+3y=?
vytknu si jmenovatele
y+5 2(y+5) 3(5+y)
A ted nastává zmatek:)). Společného jmenovatele bych dala 6(y+5), ale u posledního zlomku je jmenovatel v jiném tvaru, musím tedy změnit zneménko před celým posledním zlomkem? Prosím, jak na to?
Vím, že když je x-y/y-x = –1 A platí to tak i u příkladů se znaménkem +?
Prosím, nechci počítat příklad, jen jako to bude s tím znaménkem.

Odpovědi
Kelt

Raději používej kulaté závorky pro odělení jmenovatele. Tak se může každý domnívat,co platí a to ztráta času.

Quimby

Trochu ses zamotala

Společný jmenovatel bude opravdu 6(y+5), ten poslední zlomek je stejný, přece y+5 je to samé jako 5+y :) 2+3=3+2