kubik!

Jak na opary v nose?

Já vím, že se tu už několikrát řešilo, jak léčit opary… Já bych spíš potřebovala poradit, jak postupovat, když se mi udělá opar v nose… Poslední dva roky se mi dělají v nose opary vždy po rýmě (nebo při), letos byl opar rychlejší než rýma… je to pěkně nepříjemné, každé smrkání bolí, vlastně to bolí pořád a já nevím co s tím mám dělat… Neporadil by jste mi někdo?

Nejlepší odpověď
annas

Pokud zadáte stejný dotaz do Google, najdete mnohem víc informací, zkušeností a rad. Našla jsem jednu z mnoha.

Virus (herpesvirus), který vznik oparů způsobuje, přetrvává po prvotní nákaze v lidském těle a čeká na svoji příležitost. Existují spouštěcí mechanismy, které pak snadno vyvolají opětovný vznik oparu. Předcházení těmto vyvolávacím faktorů a včasná léčba jsou prvním krokem, jak potlačit vznik bolestivého oparu nebo jeho proces hojení co nejvíce urychlit.

Oparům můžeme předcházet správnou stravou

Ukázalo se, jak důležitý je poměr dvou aminokselin – arginimu a lyzinu v naší stravě. Arginim napomáhá vzniku oparů. Lidé trpící na toto onemocnění by měli omezit konzumaci:

ořechů
čokolády
želatiny
těstovin
pšenice, ovsa, ječmene, kukuřice
růžičkové kapusty

Lyzin má naopak schopnost vznik oparu potlačit. Jako prevenci proti oparům bychom měli konzumovat:

mléko a mléčné výrobky
sojové boby
maso

Doporučovanými doplňky stravy zabraňující vzniku oparů jsou:

hlíva ústřičná
mořské řasy
ryby
pivovarské kvasnice
česnek
cibule
čerstvé ovoce a zelenina
zelený čaj
třezalka
ženšen
Léčení oparů

Jako prevenci je vhodné užívat vitamín B 12. Při samotném výskytu oparu je dobré přísun tohoto vitamínu ještě zvýšit. Tělo bychom měli také dostatečně zásobovat vitamínem C a zinkem. Posilují imunitní systém a působí antivirově. Vhodné je také užívat vitamín E, který urychluje léčbu.

Olej z tobolek vitamínu E je možné aplikovat i přímo na puchýřky. Většina volně dostupných léků, mastí na opary, má největší účinek pouze v počátečním stádiu nemoci. Mezi oblíbené přípravky patří zejména Herpesin, který obsahuje antivirotikum (virostatikum) – acyklovir.

Pokud se již vytvořily puchýřky, snažíme se je vysušovat pomocí antiseptického roztoku nebo pastou s antiseptikem. Oblíbené je používání přírodního oleje z čajovníku – tea tree. Dbáme zejména na to, aby se nám do postiženého místa nedostala bakteriální infekce. Infikuje-li se ložisko bakteriemi, puchýřky se zkalí a pokryjí se žlutavou, mokvajícím vrstvou a okolí zarudne.

http://zeny.e15­.cz/clanek/pro-zdravi/jak-lecit-opary

Jinak pravidelně se opakující opary konzultovat s lékařem. ORL, aby se vyloučila příčina. I když klasická medicína léčí spíš důsledky.

Další odpovědi
Front

Uskutečni návštěvu u Mudr a tam ti nejlépe poradí a pomohou.

sallomena

Preventivně je nejlepší brát vitamíny skupiny B, ale oparů se asi nelze trvale zbavit. Mám s tím vlastní zkušenosti, každý rok několikrát opar na rtu, ale naštěstí mi na to zabírají ty náplasti na opary. Vyzkoušené mám ty od Cosmos, které na rtu dlouho vydrží. Do nosu si náplast asi nenalepíš, tak se zeptat spíš na nějakou speciální mastičku v lékárně.