Jose1f

Jak na lživé tvrzení v závěti – pokračování

Děkuji všem, kteří mi díky svým názorům pomohli se v tomto složitém problému lépe orientovat. S kamarádem se setkávám často. Naposledy mě potkal a hned hlásil: „Tak to tátovi zase nevyšlo. Podepsat jsem nějaké místopřísežné prohlášení, že o žádném tajném kontě nic nevím a jsem z toho venku. Ale jako syn prý jsem neopomenutelný dědic a část dědictví prý mi patří. Totéž prý platí i pro moji nevlastní sestru. Kde ale to dědictví vezmeme, když na nás nic nezbylo?“ Kamarád by chtěl svoji část dědictví použít na rozjezd svého neúspěšného podnikání. Jeho nevlastní sestra mu na to již půjčila dost velkou částku peněz. Jak má kamarád dál postupovat, aby svoji část dědictví získal?
Doplňuji:
Dnes jsem opět potkal svého kamaráda. Prosil mě, abych mu poradil, protože ty peníze z dědictví nutně potřebuje. Investoval totiž do podnikání a teď nemá na splátky své nevlastní sestře. Také mě požádal, jestli bych mu nepůjčil pár stovek, něco jak překlenovací úvěr, než dostane první tržby z podnikání.
Nevím co mám dělat. Mám mu půjčit? Kamarádi si přece mají pomáhat. Nebo ho mám nechat padnout? Nebude to ode mne zrada?

Nejlepší odpověď
Vojtěch

Z tvého vyprávění jsem pochopil, že tvůj kamarád nebyl schopen (a snad ani ochoten) za 19 let splatit dluh svému otci. Nemá ani na splátky své vlastní sestře. Těžko můžeš očekávat, že bude splácet tobě. Pár stovek jeho podnikání nepomůže, spíš tě zkouší a příště si řekne více. Řekl bych kamarádovi, ať se nezlobí, ale že teď na něco šetřím nebo mám výdaje a peníze sám potřebuji.
Doplňuji:
Kamarádi si mají pomáhat, ale jedná s tebou tvůj kamarád seriózně? Dobrý kamarád by s tebou jednal čestně. Sám zvaž jak to je.

Další odpovědi
hanny 2

To chce zase „rozjíždět podnikání"na automatech a v hernách?To je teda opravdu škoda peněz,ať je získá jakkoliv.
Jinak může závěť "napadnout“ a soudit se s ostatními dědici.Ale ať se poradí s právníkem!
Doplňuji:
Záleží na tom,co si představuje pod pojmem „pár stovek“!To bys mu jako kamarád půjčit mohl,pokud to nebudou tisíce,ale dopředu se smiř s tím,že je možná už nikdy neuvidíš!

anonym

Komukoliv kdo hraje automaty, (hazardní hry o peníze), nikdy PENÍZE NEPŮJČOVAT, i když je to kámoš. Jemu tím nepomůžeš, on je stejně prohraje. Pro Tebe je stovka peníz, za který se dá něco koupit, pro hráče to je jen několik minut hry, pár otočení. Peníze můžeš radši darovat někde jinde, kde jsou opravdu potřeba.

Damiana

Kamarádi si sice mají pomáhat, ale kdyby tě požádal o peníze na drogy, asi ho v tom podporovat nebudeš. Tohle je to samé. Kamarád je gambler, kterému jeho žvásty o neúspěšném podnikání baštíš ty i jeho sestra. Je závislý stejně jako narkoman. Těch „pár stovek“ co po to tobě žádá mu ve podnikání nepomůže, roztočí je leda tak za hazard v herně a za pár dní je u tebe zase. Kdyby jsi mu chtěl opravdu pomáhat, musel by ti ukázat nějaké dokumenty, splátky, zkrátka bys měl tomu jeho „podnikání“ vidět pod pokličku. Jeho otec jako skutečný podnikatel ho měl prokouknutého moc dobře a věděl, že by jeho majetek rozházel. Radím – nepůjčovat nikomu, o jehož serióznosti máš pochyby!

lukas.zmizik

mam kamarada, ten byl gembler…
za jeden vecer pred vanocemi utratil vyplatu 17 tisic…
hral ctyri automaty najednou, na dvou pustil automaticky rezim a jenom doplnoval drobne, dalsi dva se fungovaly na papirovky… zbyla mu na ucte tisicovka a on se pro ni chystal, ze to vsecko vyhraje zpatky… tak to uz sem ho musel zpacifikovat…

nicmene k otazce, zeptej se kamarada, o jaky druh podnikani jde a na co konkretne ty penize potrebuje, priprav si nejakou slovni zasobu a ptej se a ptej se a mozna uslysis historky o jakych se ti ani nezdalo… kazdopadne neznam druh podnikani, ktere by se dalo zachranit par stovkama, ale mozna ma pravdu… usoudis sam…

Mapel

Podnikání je složité a návratnost nejistá. Pokud máš dost peněz které můžeš oželet, tak je půjč. Jináč to zrada není.

terry

Také jsem pohohla kamarádce. Pár tisíci.
Pak mi nebrala telefon, niocméně na cigarety a vínko vždy peníze zbyly. A to měsíčně dělá i pár tisíc.
Než aby mi řekla, promoiň, ještě z toho nejsem venku, jeětě mi počkej, raději se zapírala a mění tel.čísla. Při mé nečekané návštěvě u ní zase cigáro u pusy a nalitoz skleničku.
Nechala jsem se ukecat ještě jednou, na 1500 Kč, zase má nové tel.č.

Zvaž to sám.

Je pomoc a pomoc.

Já se snažím pomáhat, ale problémy za ně řešit nemohu.
Tržba z podnikání je 100% jistá? Ani to s vždycky neví.
Být tvým kamarádem, podívám se po nějaké další příležitosti, která by nebyla finančně náročná a byl opornou 2. nohou, která by pauzy v příjmu z prvního podnikání podržela.