prochaz83

Jak na Linux nabootovat Windows 10 32bit?

Jak mam nainstalovat win10. Mam acer aspire one ZG5. Na kterem je napul nainstalovany linux z flesky . Ktera tam musi porad byt jinak to ani nerozjedu . A kdyz jsem si stahl iso win10 32byt a nabotoval ho na flesdysk. V byosu jsem ho dal na 1 radek a chtel ho botovat tak se nic nedelo ani se nerozjel proste mi to jen napsalo at zmacnu CTRL ALT A DEL. TAK JSEM TO UDELAL A BYLO TO PORAD DOKOLA TAK CO STIM MAM DELAT

Nejlepší odpověď
aliendrone

Asi flashdisk není bootovatelný. Nepíše to náhodou kromě požadavku Ctrl+Alt+Del něco jako NON SYSTEM DISK? ;)

  1. chtít nainstalovat Windows (jakékoliv) až PO Linuxu sice jde, ale NENÍ to moudré pro uživatele, jako jsi ty.
  2. chtít nainstalovat W10 (i když jen 32bit) na tak starý stroj (který i ve své době byl dost otřesný), to už zavání VELKOU nemoudrostí. ;) :D

Máš doufám 1GB RAM? (na verzi s 512MB RAM desítky nenainstaluješ ani omylem – instalátor ti to sám zahaltuje) I kdyby se ti podařilo narvat tam desítky, očekávej VELKÉ problémy (se zvukem, se síťovkou, se VŠÍM!) Ovladače (korektní) pro 10 na tenhle stroj nejsou (a nikdy nebudou), protože je tak stařičký. Na tvém místě bych vybíral mezi XP SP3 (pro které je stroj designován), s těmi by to mohlo běžet udýchatelně (žádný zázrak NEČEKEJ!!!) anebo W7 32b, tady to s tou rychlostí bude o DOST horší.

A ještě jedna malá rada – před instalací Widlí si udělej zálohy toho, o co bezpodmínečně nechceš přijít. Widlácké instalátory jsou dost nekompromisní a s oblibou zválcují všechno. Nejlepší tip je udělat si PŘEDEM oddíl na disku pro Widle (stačí prázdné místo, v Linuxu je to easy) a až se tě instalátor zeptá, kam je chceš widle vrazit, tak ho tam odkaž (a nech widlí instalátor z prázdného místa vytvořit oddíl a naformátovat). Každopádně počítej s tím, že pokud máš linuxový loader na HDD, máš šmitec – winloader ho zruší! (i když z toho co píšeš je silně pravděpodobné, že ho máš „moudře“ na flashdisku a proto bez něj nenabootuješ, xixixi!)

Ještě jedna věc – pokud MÁŠ na výběr, jdi raději do sedmiček. Desítky jsou strašivý HUMUS, dobrovolně je mají jen BLBCI anebo lidé, kteří NEMĚLI na výběr (např. nákup stroje s již předinstalovanými desítkami). Téměř každý, kdo měl možnost zkusit W10 a vrátit se zpět k W7 to udělal – včetně mě ;) :D) No a ti co ne, ti sem často chodí pro radu: „POMOOOOC, PROČ MI W10 ZASE NEJDE, NEFUNGUJE… BLA,BLA,BLA?!?“ A to mají HW designovaný pro desítky, představ si, jak teprve budeš kvílet ty s tím (s odpuštěním) šrotem?

Další odpovědi
cochee

Krátce: svěř to někomu, kdo tomu rozumí, ať ti z toho udělá třeba dual boot a to pořádný, z HDD, ne přes flešku.

anonym

není lepší dát tam rovnou Linux ? Třeba tento https://elemen­tary.io/ v 32 bitové verzi ? Získáš tak mnohem spolehlivější systém pro práci a hlavně bezpečněší, který si spíš vystačí se slabým hardwarem který máš k dispozici než w10.