Jak na daňové prohlášení?

Vlastním datovou schránku, a jelikož ji vlastním, musím případné daňové přiznání posílat přes datovou schránku. Už jednou jsem to osobně podal na FÚ, a přišla mi pokuta 2000 Kč za nepodání přes dat. schránku. Zatím jsem pokaždé případného momentálního zaměstnavatele nenechával za mě daňové přiznání podávat, jen jsem si od něj nechal dát roční vyúčtování daní a spolu dohromady s vyúčtovávání daní od ostatních předchozích zaměstnavatelů jsem daně posílal osobně přes dat schránku sám.

Přemýšlím že daně nechám za sebe s počítat příští rok zaměstnavatele u kterého pracuji, doložím mu vyúčtování daní od předchozích zaměstnavatelů a bude to, otázka z ní, jak to zaměstnavatel posílá? A za další, bude platit podmínka že když vlastním datovou schránku že to budu muset nakonec poslat osobně nebo zaměstnavatel bude muset použít datovou schránku svou ?

Odpovědi
ivzez

Zaměstnavatel provádí pouze roční zúčtování daně z příjmu, a to
na základě písemné žádosti zaměstnance. Žádost včetně všech podkladů
(potvrzení o zúčtovatelných příjmech a odvedených zálohách daně z příjmů
od předchozích zaměstnavatelů, potvrzení o evidenci na ÚP, …) musí být
zaměstnavateli doručena do 15. února.

Daňové přiznání si každý podává sám.

Jestli jste měl příjmy pouze ze zaměstnání a jestli nebyla
zálohová daň odváděna souběžně ze dvou či více zaměstnání,
nebo jestli jste souběžně se zaměstnáním nepodnikal, nemáte
povinnost podávat daňové přiznání.

Zaměstnavatel za nikoho nepodává daňové přiznání.
A jakým způsobem odesílá roční zúčtování, je starost
zaměstnavatele, nikoliv zaměstnance.

_______

Doplňuji:

Povinnost podat daňové přiznání prostřednictvím datové schránky
se vztahuje pouze na ty, kdo jsou povinni podat daňové přiznání a
zároveň mají datovou schránku.

(Jestli jste loni neměl povinnost podat daňové
přiznání, překvapuje mne vyměření pokuty.)

autacek

Souhlas s Ivzez, jinak sám v tom máš trochu zmatek, pleteš si pojmy i názvosloví, navíc i princip daňového práva je jiný než předpokládáš.

Prvně, daňové přiznání buď podat musíš, nemusíš, nebo můžeš. Pokud sis nechal zřídit datovou schránku, tak musíš tato podání činit pouze elektronicky (jinak následuje sankce).

Pokud jsi v situaci, že splníš podmínky, kdy roční zúčtování daní může udělat tvůj zaměstnavatel (tedy tehdy kdy nejsi povinen podávat sám přiznání), vyřídí si to ve mzdové evidenci a výkazech pro FÚ hromadně zaměstnavatel (plátce daně) a ty již s FÚ nebudeš řešit nic.