JakeOrlet

Jak na daňové přiznání při odchodu ze zaměstnání?

Zdravím,

odešel jsem ze zaměstnání, které jsem měl jako prioritní (byl jsem u nich přihlášený k dani), ale na dohodu jsem měl několikrát za rok příjem ještě jinde. Potvrzení o zdanitelných příjmech z toho jiného zdroje jsem dostal až teď, v momentě, kdy už v té primární práci nedělám. A tak se ptám, co přesně bych s tím teď měl udělat, protože minulý rok došlo k nějakému přeplacení na ty daně nebo co a peníze mi pak vraceli…

Aktuálně jsem nezaměstnaný a je to moje první zkušenost v této situaci. Proto se ptám a žádám o radu někoho, kdo se v tom opravdu vyzná.

Z té bývalé primární práce mi napsali, že mi roční zůčtování nemohou udělat, ale klidně mi pošlou Potvrzení o zdanitelných příjmech.

Děkuji moc za radu!

Přeji příjemný den.

Nejlepší odpověď
ivzez

Hlavní zaměstnavatel má pravdu → pokud jste měl souběžně
dvě nebo více zaměstnání, z nichž se odváděla zálohová daň,
musíte podat daňové přiznání.

Stáhněte (viz odkaz na konci) formulář daňového přiznání
pro excel, vyplňte do něj údaje z potvrzení od všech zaměstnavatelů
(příjmy, pojistné, odvedené daně… budete muset sečíst).

Interaktivní formulář Vás provede „sám“, není to nic složitého.
Jen pozor, že byste – jestli máte datovou schránku – musel DP
podat prostřednictvím datové schránky.

Daňové přiznání za rok 2018: https://www.me­sec.cz/danovy-portal/dan-z-prijmu/danove-formulare-ke-stazeni/
(Stáhněte si i Pokyny k vyplnění DP, usnadní Vám vyplnění formuláře.)
___

Ta internetová aplikace je dobrá, ale stejně bych
doporučila si to napřed vyzkoušet v tom excelu.
(Měl byste mít připraveny částky, které budete do aplikace doplňovat.)

Další odpovědi
JájsemRaibek

Narozdíl od ivzez ti já doporučím aplikaci na stránkách ministerstva financí na podání daňového přiznání,kde jej můžeš hned podat a pokud nedisponuješ elektronickým podpisem, tak podání nepodepíšeš a na konci ti „vyjede“ k tisku stránka potvrzení o učiněném elektronickém podání, které podepíšeš a do 5 dní odešleš správci daně.
Aplikace umí i kontrolovat chyby na což tě upozorní.
Zrovna včera jsem takto (jako každý rok) podával daňové přiznání s krásným přeplatkem.

JájsemRaibek

V aplikaci je přehled jednotlivých příjmů včetně pojištění. Ty se pak v součtu předesou do DAP.
Jediné na co si dát pozor je zálohová daň a srážková daň. Zde upozorňuji na odst. 7 ne 8.

ivzez

Já už jsem tu aplikaci dlouho neviděla,
nepamatuji si, jak to tam přesně je.

Občas někomu s DP pomáhám, takže si stahuji
ty formuláře pro Excel. Tam se zadává souhrn příjmů
a souhrn pojistného od zaměstnavatele.

Srážková daň se také uvádí odděleně.

ivzez

Znovu se na ni podívám.